Brněnský tunel Žabovřeská byl slavnostně otevřen, pravidelný provoz v něm začne od pondělí

Ředitelství silnic a dálnic dokončilo stavbu tunelu Žabovřeská. Tramvaje v něm začnou vozit cestující od pondělí 1. května 2023.

Zájemci se mohli tunelem projít již v pátek odpoledne, kdy Dopravní podnik města Brna otevřel dokončené dílo veřejnosti. Stavba je součástí budovaného velkého městského okruhu. Páteřní tramvajová linka číslo 1 se tak od pondělí 1. května vrátí po více jak dvou letech do Bystrce.

Tramvají linky č. 1 se tak cestující pohodlně dostanou z Ečerovy v Bystrci, přes Mendlovo náměstí až na konečnou v Řečkovicích.

Linka č. 3 pojede v základní trase Stará osada – Česká – Vozovna Komín – Rakovecká.

Linka č. 10 bude jezdit v úseku Stránská skála – smyčka – Hlavní nádraží – Česká – Vozovna Komín.

Linka č. 11 od 1. května 2023 nebude v provozu.

Nově zprovozněný tunel je dlouhý 500 metrů a široký 9 metrů. Tramvajovou trať stavbaři posunuli tak, aby bylo možné rozšířit velký městský okruh Žabovřeská na dva plnohodnotné jízdní pruhy v každém směru. Práce na silnici a v přilehlém okolí budou ještě pokračovat, dokončení je v plánu v roce 2024.

„Velký městský okruh je důležitý pro řidiče, kterým ušetří čas při průjezdem Brna, ale také pro místní obyvatele, protože uleví dopravnímu zatížení některých lokalit. Dnes mají lidé unikátní možnost nahlédnout do útrob tunelu, kterým budou od pondělí už jen projíždět, a seznámit se s jeho technologickými zajímavostmi. Jakmile budou dokončeny i ostatní práce, řidiči získají díky posunu tramvajové trati dva jízdní pruhy v každém směru, což významně pomůže omezit dopravní zácpy a zdržení,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nový tunel Žabovřeská (zdroj: Magistrát města Brna)
Nový tunel Žabovřeská (zdroj: Magistrát města Brna)

Zdroj a foto: Magistrát města Brna a ŘSD Jihomoravský kraj

Leave a Reply

%d bloggers like this: