Brněnský dopravní podnik pořídil díky dotacím nové vozy za více než půl miliardy korun

Od roku 2014 se DPMB podařilo získat více než 2,4 miliardy korun, a to jak na vozidla, technologie, tak na infrastrukturu. Aktuálně má přislíbenou další téměř miliardu na trolejbusy a tramvaje.

Na čtyři desítky trolejbusů Škoda 27Tr a pět tramvají Škoda ForCity Smart 45 bude DPMB čerpat dotaci, a to ve výši 540 milionů korun. Žádal o ni v projektech Nákup kloubových nízkopodlažních trolejbusů a Nákup obousměrných nízkopodlažních tramvají – I. etapa, které byly spolufinancovány Evropskou unií.

DPMB má však v plánu čerpat evropské dotace i nadále. „V nejbližší době budeme podávat žádost o dotaci na výstavbu tramvajové smyčky Pisárky a na modernizaci tramvajové tratě do Modřic,“ doplnil Havránek. Na přelomu roku pak plánuje dopravce žádat o finance na stavbu tramvajové tratě na Kamechy.

Trolejbusy 27Tr

DPMB získal dotaci na čtyři desítky trolejbusů 27Tr, které pořídil v letech 2021 a 2023. Jeden vůz vyšel na více než 11 milionů korun. Jedná se o nízkopodlažní kloubové vozy o délce 18 metrů, s kapacitou více než 120 osob, které nejčastěji jezdí na páteřních linkách 25, 26 a 37. Nechybí v nich klimatizace, USB nabíječky ani informační systém s LCD monitory.

Tramvaje Škoda ForCity Smart 45T

Kromě trolejbusů však z evropských peněž dopravce zaplatí i obousměrné tramvaje Škoda ForCity Smart 45T. „Podařilo se nám uspět ve výzvě Integrovaného regionálního operačního programu se třemi etapami nákupu, a to s příslibem dotace ve výši téměř 630 milionů korun. Na aktuálně pořízených pět vozů budeme v I. etapě čerpat přes 209 milionů. Současně máme zajištěny finanční prostředky na II. a III. etapu nákupu v celkové výši 419 milionů,“ vysvětlil Miloš Havránek, generální ředitel DPMB. Obousměrné tramvaje jsou dlouhé 31 metrů a široké 2,5 metru. Mají plně klimatizovaný interiér pro 233 cestujících. Jeden vůz vyšel na téměř 60 milionů.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: