O víkendu se chystá v Brně loučení s vysokopodlažními autobusy a trolejbusy

Brněnský dopravní podnik ukončí provoz autobusů Karosa B961E a trolejbusů Škoda 14Tr a 15Tr. Jejich poslední společná jízda je čeká v neděli 18. června 2023.

Vysokopodlažní Karosy dominovaly brněnskému provozu celá 90. léta, a ještě na počátku nového milénia byly na linkách MHD k vidění. S dodávkami nových nízkopodlažních vozů byly postupně vyřazovány. Stejný osud potkal i trolejbusy 14Tr, kterých v Brně jezdilo celkem 123 kusů, včetně jejich kloubové varianty 15Tr.

„Díky modernizaci vozového parku můžeme dosluhující vozy vyřadit a nabídnout je k prodeji. V současnosti už totiž nevyhovují standardům na kvalitní cestování ve městě. Na druhou stranu jsou tyto vozy oblíbené u řady řidičů a také u části veřejnosti, právě z toho důvodu jsme naplánovali speciální rozlučkovou akci,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Jízda končících vozů se uskuteční v neděli 18. června. Od 13 do 17 hodin budou z Mendlova náměstí vyjíždět trolejbusy a autobusy na zvláštní okružní linky. V plánu jsou hned dvě trasy:

trasa A (interval 15 minut): Mendlovo náměstí – Konečného náměstí – Zimní stadion – Štefánikova čtvrť – Zimní stadion – Schodová – Náměstí 28. října – Obilní trh – Mendlovo náměstí

trasa B (interval 30 minut): Mendlovo náměstí – Konečného náměstí – Česká – Hlavní nádraží – Vlárská – Novolíšeňská – Stará osada – Obilní trh – Mendlovo náměstí

Od 17:30 pojedou vozy v konvoji po trase Mendlovo náměstí – Kohoutovice – Nový Lískovec – Slovanské náměstí do jednotlivých vozoven.

Jízdné na těchto linkách bude zpoplatněno. Nepřestupní jízdenka vyjde na 50 korun, celodenní na 150. „S vyřazením těchto typů vozů budou na pravidelných trolejbusových a autobusových linkách jezdit pouze nízkopodlažní vozy, proto jsme se rozhodli, že část výtěžku z jízdného bude věnována Lize vozíčkářů,“ doplnil Havránek.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: