DPP bude testovat nový vodíkový autobus od Škody, jezdit bude na lince 170

Nový model autobusu Škoda H’CITY byl přivezen do hostivařské garáže v pondělí 19. června.

Dopravní podnik hl.m. Prahy bude vodíkový autobus testovat na lince číslo 170 mezi Jižním Městem a Barrandovem. Jeho nasazení do zkušebního provozu s cestujícími předpokládá metropolitní dopravce v průběhu července. Smlouva na zápůjčku vozidla je s výrobcem podepsána až na čtyři roky.

Vodíkový autobus cílí na provozovatele, pro které je klíčová udržitelnost a ochrana životního prostředí a současně hledají variantu ke klasickým elektrobusům.

Autobusy na vodíkový pohon mají extrémně nízkou hlučnost a nízké vibrace, což je typické i pro klasické elektrobusy. Na rozdíl od nich je ale doplnění paliva do vodíkového autobusu nepoměrně rychlejší, protože nedochází k přímému dobíjení baterií. Do autobusu je doplňován vodík, který přímo v autobusu uvnitř PEM palivových článků vzájemnou reakcí s kyslíkem ze vzduchu vyrábí elektrickou energii. Vozidla tak nemusí čekat u nabíjecích stanic, ale jsou neustále připravena vyjet do provozu. Do vzduchu se pak uvolňuje pára, která vzniká jako vedlejší produkt chemické reakce. Díky tomu vodíkové autobusy nijak nezatěžují životní prostředí. Na jedno natankování H’CITY urazí až 350 km.

Tento nový produkt od skupiny Škoda Group byl slavnostně představen již na 11. ročníku veletrhu Czechbus v Praze v Letňanech v listopadu loňského roku.

Vodíkový autobus Škoda H’CITY na veletrhu CZECHBUS 2022 v Praze Letňanech
Vodíkový autobus Škoda H’CITY na veletrhu CZECHBUS 2022 v Praze Letňanech

Klíčové vlastnosti vodíkového autobusu Škoda H’ CITY 12:

  • Délka: 12 020 mm
  • Šířka: 2 550 mm
  • Výška: 3 430 mm
  • Počet míst k sezení: 26
  • Počet cestujících: až 85
  • Dojezd na jedno naplnění: 350 km
  • Kapacita zásobníku vodíku: 39 kg
Vodíkový autobus Škoda H’CITY po svém příjezdu do garáže Hostivař (foto: Škoda Group)
Vodíkový autobus Škoda H’CITY po svém příjezdu do garáže Hostivař (foto: Škoda Group)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: Škoda Group

Leave a Reply

%d bloggers like this: