Ve Vysokých Tatrách vyjely dvě zmodernizované električky

První dvě zmodernizované električky, Kriváň a Končistá zasáhnou do pravidelného provozu již tento víkend.

Zbývajících 13 električek zmodernizuje ZSSK spolu s ŽOS Vrútky do konce letošního roku. Zmodernizované vozy mají oproti minulosti klimatizaci, rolety, izotermická skla, USB a 230 V zásuvky

„Som rád, že sa nám podarilo tieto 23 rokov staré električky kvalitne zmodernizovať. Vysoké Tatry sú jedným z najnavštevovanejších slovenských miest, preto spolu s dodávateľom ŽOS Vrútky usilovne pracujeme na čo najrýchlejšej obnove a sprevádzkovaní všetkých električiek. Vynovené, v novom šate a v plnom počte budú jazdiť do konca roka 2023,“ uvádí místopředseda představenstva a ředitel úseku provozu ZSSK Ján Lukáč.

Modernizace elektrických vozů 425.95 vyrobených od roku 2000 zvyšuje bezpečnost a pohodlí při cestování. Mění se v nich původní řídící systém a celá trakční část. V každém voze budou cestující cestovat pohodlněji díky klimatizaci, novým sedadlům, wi-fi připojení či USB a 230 V zásuvkám. Do tramvají byl zabudován i nový informační systém s LCD displeji a počítáním cestujících, nové označovače jízdenek, modernizací prošlo i obložení stěn a zavazadlové police.

Polep modernizovaných tramvají prezentuje názvy tatranských štítů stejně, jako je tomu u hybridních jednotek (zubaček), které jezdí v Tatrách od roku 2021. O jejich designu tehdy rozhodla široká veřejnost prostřednictvím soutěže, kde porota vybrala z pěti nejlepších návrhů, které se dostaly do finále. Při výběru názvů pro zmodernizované jednotky pokračuje ZSSK v nastavení konceptu soutěže na facebookovém profilu ZSSK formou hlasování celkem ve třech kolech soutěže, ze kterých bude vybráno celkem 12 názvů. Zbývající tři jména (Kriváň, Končistá, Ostrá) byly určeny v rámci výběru v ZSSK. V prvním kole veřejného výběru z února letošního roku, byla zase zvolena jména: Velké Solisko, Široká věž, Gerlach a Svišťový Štít. Zbylé vyberou lidé hlasováním v dalších dvou kolech soutěže (druhé kolo proběhne v srpnu a třetí v září).

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: ZSSK

Leave a Reply

%d bloggers like this: