Škoda Group zahájila přeshraniční spolupráci, jejich řady posílí až 300 indonéských studentů

Škoda group zajistí studentům tamních polytechnických škol ve svých provozech dvouletou praxi.

Mladí elektromechanici, svářeči a zámečníci pomohou společnosti zvládnout tempo výroby, které roste díky novým zakázkám. Unikátní projekt umožní obsadit právě ty pracovní pozice, jichž je v regionu kritický nedostatek. V České republice v současné chvílí chybí až 300 000 pracovníků na výrobních pozicích.

Do výběrového řízení se přihlásilo téměř 900 studentů z 10 polytechnických škol v Indonésii. Dohromady během tří týdnů absolvovali zkoušky zaměřené na odborné znalosti i technické dovednosti. Vybraných 300 studentů a studentek ve věku 21 až 29 let se v následujících dvou letech zařadí mezi české kolegy. Ze začátku jim bude pomáhat tým překladatelů a koordinátorů, primárním jazykem používaným pro komunikaci na pracovišti bude angličtina. Pro snadnější začlenění také všichni nově příchozí absolvují úvodní kurz ve výcvikovém centru, poté již budou moci pracovat ve výrobě.

Prvních dvacet studentů již přicestovalo do České republiky a čeká je několikatýdenní školení, při kterém si osvojí zdejší pracovní postupy. Celkem by ve Škoda Group v následujících dvou letech mělo najít uplatnění až 300 indonéských studentů.

Indonésani ve svářečské akademii (foto: Škoda Group)

„Projekt je jedinečný nejen vysokým počtem zaměstnanců ze země mimo EU, ale také svou koncepcí. Naši zaměstnanci současně zůstávají studenty polytechnických škol v Indonésii. K nám přijíždějí na dvouletou placenou pracovní stáž, která je v Indonésii zakončena certifikátem o absolvované stáži. To jim později umožní získat lepší uplatnění na tamějším trhu práce,“ vysvětluje Šárka Moučková, Vice President HR ve Škoda Group a zdůrazňuje, že zaměstnanci z Indonésie budou mít srovnatelné podmínky s českými zaměstnanci. Společnost má aktuálně vypsány stovky pracovních pozic, především v Plzni a Ostravě.

„Z našeho projektu profitují všichni. Česká republika bude mít na dva roky plátce odvodů ze mzdy. Indonésie dostane po dvou letech zkušené zaměstnance pro svůj rostoucí průmysl. Studenti získají adekvátní mzdu a zkušenosti, Škoda Group zase na dva roky zaměstnance s nízkou fluktuací a motivací se učit novým věcem,“ hodnotí Šárka Moučková závěrem.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: Škoda Group

Leave a Reply

%d bloggers like this: