České dráhy podepsaly dohodu o prodeji zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží

České dráhy a společnost Sekyra Group podepsaly dohodu o odkupu zbývajících pozemků v okolí smíchovského nádraží, na kterých vyrůstá nová pražská čtvrť Smíchov City.

Tato dohoda zahrnuje narovnání podmínek odkupu, které znamenají výrazné navýšení ceny za tyto pozemky oproti původní dohodě.

Projekt, který řeší budoucnost bývalých drážních pozemků ČD na Smíchově, vznikl už v roce 2004. Ve výběrovém řízení na budoucího kupce pozemků tehdy zvítězila s nejvýhodnější cenovou nabídkou společnost Sekyra Group. První etapu projektu odkoupila na základě Rámcové smlouvy z roku 2019. Developer zde realizuje projekt, po jehož dokončení vznikne téměř 400 tisíc metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch.

„Předchozí smlouva dávala Sekyra Group právo na odkup těchto pozemků za cenu stanovenou v tehdejších znaleckých posudcích. Nicméně během našich obchodních jednání jsme vyjednali výhodnější podmínky pro České dráhy a za prodej zbývajících pozemků získáme o téměř 300 milionů korun více,” říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah, a dodává: „Nechali jsme si vypracovat nové ocenění pozemků a vyzvali jsme kupujícího k jednání o navýšení ceny. Jsem rád, že developer přistoupil ke změně původních cenových ujednání a společně jsme dospěli k oboustranně přijatelné dohodě.“

Smíchov City tvoří dvě části, a to severní a jižní. Ty jsou budovány postupně po několika etapách. Obě části spojí pěší bulvár pojmenovaný po americké političce českého původu Madeleine Albrightové. Bulvár bude lemován zelení. Celkově se v rámci projektu Smíchov City počítá s více než dvěma hektary zelených ploch.

V severní části bude převládat rezidenční výstavba. V první etapě se již staví bytové domy s celkem 405 byty, které doplňuje jedna kancelářská budova. Chybět nebude ani řada služeb, restaurací a obchodů včetně supermarketu. Součástí severní části bude park o rozloze přibližně 14 tisíc metrů čtverečních, který je výměrou srovnatelný s Valdštejnskou zahradou. V jižní části téměř kilometrového pěšího bulváru pak vyroste celá komerční čtvrť včetně kampusu pro Českou spořitelnu. Zásadní modernizací projde i smíchovské nádraží.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: