Ostrava má všech 18 nových trolejbusů Škoda 36 Tr. Nyní vypisuje výběrové řízení na dalších deset

Ostravský dopravní podnik zařadil do provozu poslední vůz z dodávky nových trolejbusů Škoda 36 Tr.

Škoda Group postupně dodala severomoravské metropoli celkem osmnáct těchto vozů. Jedná se o model Škoda T‘CITY 36 Tr s délkou 12 metrů, nízkopodlažní konstrukcí, maximální rychlostí 65 km/h a kapacitou 85 cestujících. Díky trakčním bateriím dokáží trolejbusy 36 Tr obsloužit až 15km úsek bez trolejového vedení. V základní výbavě nechybí klimatizace, USB sloty pro dobíjení drobných spotřebičů ani kamerový systém.

Cena za jeden trolejbus přesahuje 11 milionů korun. Na šest získal Dopravní podnik Ostrava dotaci z Integrovaného reg. operačního programu (IROP) EU ve výši 85 procent. O další dotace usiluje.

Základní technické parametry trolejbusu Škoda T’CITY 36 Tr

  • Délka 12 020 mm
  • Šířka 2 550 mm
  • Výška 3 420 mm
  • Max. rychlost 65 km/h
  • Celkový počet cestujících 85
  • Dojezd až 15 km bez trakčního vedení díky baterii
Trolejbus Škoda T’CITY 36 Tr (foto: DPO)

V červenci DPO potvrdil i dodávku nových dvoučlánkových trolejbusů Škoda 27 Tr od Škoda Group, čtyři vozy na jisto a další dva podle potřeby. Jeden vůz vyjde na 16 milionů korun. Do Ostravy by měly dorazit do konce roku 2024.

Tento týden dopravce vypisuje další výběrové řízení na deset nových nízkopodlažních klimatizovaných trolejbusů, s předpokládanou cenou celkem 175 milionů korun bez DPH.

„Naším cílem je naplnit strategii i zákonné povinnosti ve zvyšování podílu bezemisních vozidel. Chceme kombinovat rozvoj elektrobusů s trolejbusy, případně s vodíkovými autobusy. Trolejbusovými linkami chceme obsloužit i vybrané autobusové trasy. Pracujeme na infrastruktuře pro nabíjení trolejbusů, aktuálně např. v lokalitě ul. Mírová a Michálkovická,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys a dodává: „U dalších deseti nových trolejbusů požadujeme komfortní vybavení pro cestující, jako klimatizaci, plnou nízkopodlažnost, ale i nové standardy v podobě asistenčního systému pro řidiče, nebo technologii sčítání cestujících.“

Trolejbus Škoda T’CITY 36 Tr (foto: DPO)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPO a Škoda Group, foto: DPO

Leave a Reply

%d bloggers like this: