OBRAZEM: České dráhy ukázaly restaurační vůz nových ComfortJetů

České dráhy ukázaly restaurační vůz nových vlaků ComfortJet. Ten aktuálně prochází náročnými testy ve vídeňské klimakomoře.

ComfortJety se nebudou testovat pouze na okruhu u Velimi, ale také v zahraničí. Momentálně probíhá příprava přesunu čtyř vozů do Rakouska. Na rakouských tratích budou probíhat jízdní zkoušky s rychlostí přesahující 200 km/h. V Rail Tec Arsenal – klimatické komoře ve Vídni – se právě teď nachází první restaurační vůz a specialisté z českého konstrukčního centra Siemens Mobility zde testují a prověřují parametry vozu.

V RTA strávíme přibližně dva měsíce. Nejdříve je vůz v přípravné hale, kde prověřujeme jeho vlastnosti. Montujeme senzory na klapky klimatizace, abychom viděli jejich polohu během testů. Spouštíme klimatizaci a měříme jaké množství vzduchu nám proudí do kterých částí vozu. Nastavujeme systém tak, aby nám do jednotlivých částí proudilo adekvátní množství vzduchu. Poté přijdou odborníci z RTA a instalují všechny senzory, což standardně trvá dva týdny. Následně je vozidlo posunuto do klimatické komory, kde stráví zhruba dva týdny,“ řekl Pavel Slaný z Engineeringu Siemens Mobility.

První týden se v klimatické komoře nastaví a odladí vůz. Druhý týden probíhají oficiální testy podle normy teplotního komfortu. Měření probíhá při teplotách od -25 až do +45 °C, během kterých se ověřuje stav vozu bez lidí i plně obsazený vůz, za stání i za jízdy. Tyto parametry jsou simulovány rychlostí proudění vzduchu v klima komoře. Porovnává se osluněný i neosluněný vůz pro zjištění komfortních parametrů uvnitř vozu. Také se sleduje sekvence otevíraní dveří, která simuluje stání v zastávkách.

Netrakční jednotky ComfortJet nabídnou celkem 555 míst k sezení, z toho 99 míst je v 1. třídě. Dalších 18 míst se nachází v restauračním oddíle. Vlak nabídne palubní Wi-Fi síť, zásuvky 230 V a USB konektory pro napájení cestovní elektroniky, elektrických invalidních vozů a elektrokol. Souprava je přizpůsobena pro cestování osob na vozíku a je v ní k dispozici restaurační oddíl, dětské kino, místa pro uložení kočárků, jízdních kol a dalších velkých zavazadel a nabízí celou řadu dalších výhod, které poskytují moderní vlakové soupravy, např. se jedná o volně průchozí interiér celého vlaku

Celkem 20 devítivozových souprav ComfortJet bude složeno ze 180 vozů. Ty jsou výsledkem sdružení společností Siemens Mobility a Škoda Group. Skříně vložených vozů se vyrábějí v závodu Siemens ve Vídni, řídící vozy v Mnichově. Následně jsou vozy přesunuty do ostravského závodu Škody Group, kde jsou dokončovány. Přesun první skříně vloženého vozu proběhla z Vídně do Ostravy již začátkem prosince loňského roku.

Soupravy s maximální provozní rychlostí 230 km/h chtějí České dráhy nasazovat na spoje do Německa, Rakouska nebo Maďarska. Celková hodnota kontraktu je přes 12 miliard korun.

Leave a Reply

%d bloggers like this: