ARCHIV ZPRÁV červenec 2017

DP PRAHA, TRAMVAJE / Červenec 2017

Vozovna Motol odstavila na vyřazení vozy T6A5 ev.č. 8604, 8616, 8619 a 8622.

Pondělí, 31. červenec 2017 / Autor: Dopraváček

DP PRAHA, TRAMVAJE / Čtvrtek 27.7.2017

Krátce před třetí hodinou odpolední dnes opět došlo k přerušení provozu tramvají mezi Strašnicemi a Hostivaří. Důvodem bylo poškození trolejí kamionem. Provoz byl obnoven v okolo 16:30.

Čtvrtek, 27. červenec 2017 / Autor: Dopraváček

ARRIVA PRAHA / Červen 2017

Provozovna Satalice odstavila na vyřazení vůz Mercedes-Benz Citaro L I ev.č.9901 (ex ev.č. 1091, 442 a 9516)

Čtvrtek, 27. červenec 2017 / Autor: Dopraváček

DP PRAHA, AUTOBUSY / Pondělí 24.7.2017

Krátce před 16.hodinou došlo v ulici Freyova ve Vysočanech k nehodě hostivařského vozu SOR NB 18 ev.č.6610 s osobním vozem. Řidič bílého osobního automobilu značky Hyundai byl natlačen jiným osobním automobilem do zadní části autobusu.

Středa, 26. červenec 2017 / Autor: Dopraváček

ARRIVA BEST DRIVER 2017

ARRIVA TRANSPORT ČESKÁ REPUBLIKA  / Úterý 18.7.2017

Vysoké Mýto přivítalo dne 18.7.2017 další ročník celostátní soutěže ARRIVA BEST DRIVER. Na vysokomýtském polygonu se sešli profesionální řidiči z jednotlivých provozů a předvedli své zkušenosti při jízdě zručnosti a přesnost při ovládání autobusu. Řidiči se pokusili zvládnout např. přelévání vody z konve do odměrky pomocí kladky a lanka, které bylo umístěné za předek autobusu, nebo průjezd kolem dvojice kolíků, z nichž jeden se musel shodit okrajem autobusu a druhý zůstat stát. Soutěžilo se s vozem Crossway a SOR C12. Pro všechny pak proběhlo školení smyku a kurs zvládání krizových situací DEKRA, při kterém všichni účastníci obdrželi certifikát.
První cena putovala k dopravci ARRIVA CITY, kterou zajistil řidič a dispečer satalického provozu Hynek Havránek. Na druhém místě se umístil Roman Konopčík z ARRIVA MORAVA a třetí místo obsadil Jiří Nykodým opět z ARRIVA CITY. Nejlepší se pak setkají v evropské soutěži v maďarské Budapešti. Všem výhercům blahopřejeme a naše redakce se vítěze zeptala, která z disciplín byla pro něho nejtěžší. „Nejhorší bylo trefování koule do plechové krabice, to nikdo nedal a nalévání vody z konve bylo taky peklo. Zastavování na přesnost pak rozhodovalo,“ říká řidič profesionál Hynek Havránek.

Zobrazit celý článek

Neděle, 23.červenec 2017 / Autor: Dopraváček

NOVÉ AUTOBUSY U DOPRAVCE ČSAD MHD KLADNO

ČSAD MHD KLADNO/ Červenec 2017

V rámci obnovy vozového parku pořídil dopravce ČSAD MHD Kladno během června a července 2017 osmnáct standardních a devět kloubových autobusů na stlačený zemní plyn od výrobce SOR Libchavy. Jedná se o vozy SOR NBG 12 a SOR NBG 18. Dopravce tak nyní bude ve svém vozovém parku mít již 40 % autobusů s pohonem CNG. Klimatizované autobusy s wi-fi připojením budou nasazovány především na příměstských linkách PID v okolí Kladna a Prahy.
Zajímavostí je, že tyto vozidla nejsou dodána v barevném nátěru vzoru PID.

Zobrazit celý článek

Sobota, 22.červenec 2017 / Autor: Dopraváček, Zdroj: Arriva Transport Česká republika

HISTORICKÉ OKÉNKO, DP PRAHA, AUTOBUSY / 21.4.2010

Dne 21.4.2010 došlo v Praze na křižovatce ulic Na Žertvách a Pod Kotlaskou k nehodě Karosy B941 ev.č. 6257 s osobním vozem. Autobus byl garáží Klíčov tehdy vypraven na linku číslo 109 a směřoval na Palmovku.

Úterý, 18. červenec 2017 / Autor: Dopraváček

ŠKODA 15T PONESE JMÉNO PO FRANTIŠKU KŘIŽÍKOVI

DP PRAHA, TRAMVAJE / Pondělí 10.7.2017

V pondělí 10.července 2017 byla pojmenována další tramvaj 15T, a to po známém českém vynálezci a elektrotechnikovi Františku Křižíkovi u příležitosti výročí 170 let od jeho narození. Jde již o čtvrtou pojmenovanou tramvaj v rámci projektu Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP). Ten má za cíl připomenout si významné osobnosti či zaměstnance, kteří ovlivnili pražskou MHD. 
Před Františkem Křižíkem do pomyslné síně tramvajové slávy již letos vstoupil olympijský medailista a bývalý zaměstnanec DPP Václav Pšenička, designer František Kardaus a košířský starosta Matěj Hlaváček. Každá z pojmenovaných tramvají ponese jméno významné osobnosti po dobu deseti let. DPP chce každý rok pojmenovat až pět tramvají. Lze tak učinit po zesnulém, který je po smrti pět let či více, přičemž s pojmenováním musí samozřejmě předem souhlasit pozůstalí. Cestující mohou pojmenované tramvaje poznat dle speciálního polepu a také podle evidenčního čísla. Tramvaj se jménem Františka Křižíka nese evidenční číslo 9391.
František Křižík je česká legenda a měl by být vzorem pro naše budoucí inženýry a vynálezce. Proto je dobré, že se takovou nenásilnou formou propagují zajímavé osobnosti. Třeba si o nich děti něco najdou na internetu a lépe historii vstřebají,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas.
Mám velkou radost, že jsme se do projektu pustili a že neustále nacházíme velice zajímavé osobnosti z naší minulosti. Často se totiž na historii zapomíná a tu má pražská hromadná doprava bohatou. František Křižík se do ní zapsal například stavbou první české elektrické dráhy. Byla to tramvaj na Letné,“ uvedl Pavel Fojtík, vedoucí archivu DPP.
Jsem si jistý, že by byl můj pradědeček potěšen, kdyby v Praze jezdila tramvaj pojmenovaná po něm,“ řekl Čestmír Barta, pravnuk Františka Křižíka.
František Křižík (1847–1941) je slavný český elektrotechnik a vynálezce, který se zásadně zapsal do historie Prahy. V roce 1891 postavil první českou elektrickou dráhu na Letné. Zřídil také elektrickou dráhu Praha – Libeň – Vysočany a podílel se na stavbě tramvaje na Vinohradech. V Praze rovněž poprvé zřídil elektrické osvětlení a za svoji obloukovou lampu vyhrál na výstavě v Paříži zlatou medaili. Přičinil se mj. o  osvětlení v Jindřichově Hradci a Písku a zřídil městské elektrárny na Žižkově a v Karlíně.

Neděle, 16.červenec 2017 / Autor: DPP, Foto: Dopraváček

NOVÁ AUTOBUSOVÁ LINKA  PRAHA - TURNOV - HARRACHOV

ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY / Sobota 1.7.2017

Dopravce ARRIVA Střední Čechy zahájil od soboty 1.července provoz na nové lince Praha - Mladá Boleslav - Turnov - Harrachov. Linka je v provozu o sobotách, nedělích a svátcích s odjezdem z terminálu Černý Most v Praze v 10:20 hod. a z Harrachova autobusového nádraží pak v 16 hodin.
„O zajištění provozu na této lince nás požádal přímo Liberecký kraj, počítáme s tím, že ji budou využívat hlavně turisté, kteří mají rádi Krkonoše, i místní, kteří chtějí popojet jen kousek v rámci Libereckého nebo Středočeského kraje. Je to rychlé a přímé spojení do Tanvaldu, Desné, Kořenova i Harrachova, ale také třeba na Malou Skálu nebo do Velkých Hamrů. Chceme na tuto linku nasadit hezké klimatizované autobusy. Cestující tu mohou jezdit za jízdné Arrivy nebo také mohou na území Libereckého kraje využít jízdné Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje – to platí v tomto autobuse od Harrachova až po Turnov,“ říká ředitel Arrivy střední Čechy Zdeněk Abraham.

Středa, 5. červenec 2017 / Autor: Dopraváček, Zdroj: TZ ARRIVA TRANSPORT ČR

DP PRAHA, AUTOBUSY / Úterý 4.7.2017

Krátce po 17.hodině došlo v ulici Švehlova k nehodě kačerovského vozu SOR NB 18 ev.č.6813 s osobním automobilem. Z důvodu nehody na kolejích byl zastaven i provoz tramvají, který byl obnoven v 17:22 hod.

Středa, 5. červenec 2017 / Autor: Dopraváček

DP PRAHA -MĚŘÍCÍ VŮZ TRAKČNÍHO VEDENÍ 

Vyřazený tramvajový vůz T3 ev.č.6258 posloužil v Ústředních dílnách DP Praha k přestavbě na vůz na měření trakčního vedení. Po dokončení přestavby v roce 1989 obdržel evidenční číslo 5521. Domovskou vozovnou se tomuto vozu stala vozovna Kobylisy.
Fotogalerie

Středa, 5. červenec 2017 / Autor: Dopraváček

DP PRAHA, TRAMVAJE / Pondělí 3.7.2017

Od pondělí 3.července 2017 se cestujícími objevuje faceliftovaný vůz T3R.PLF číslo 8284, nasazen byl tento den na pořadí 13/508.

Úterý, 4. červenec 2017 / Autor: Dopraváček

VÍDEŇ INVESTUJE 70 MIL. EURO DO TRAMVAJOVÝCH

A AUTOBUSOVÝCH SPOJENÍ

Počet obyvatel Vídně neustále narůstá. Místní radnice proto minulý týden představila nový investiční balíček určený pro rozšíření a zkvalitnění stávající tramvajové a autobusové sítě. Do roku 2020 investuje Vídeň do tramvajových a autobusových spojení 70 milionů euro.
„Veřejná hromadná doprava je základem městské mobility. Z robustní sítě  MHD profitují všichni obyvatelé Vídně,“ vysvětlují vídeňské radní Maria Vassilakou a Ulli Sima, které jsou v rakouské metropoli zodpovědné za dopravu a MHD, proč se Vídeň rozhodla do roku 2020 investovat do výstavby a zrychlení tramvajového a autobusového provozu kolem 70 milionů euro.
Zobrazit celý článek

Úterý, 4.červenec 2017 / Autor: Zahraniční kancelář města Vídně, Foto: Dopraváček

DP PRAHA, AUTOBUSY / Pátek 30.6.2017

Krátce po 17.hodině došlo v pátek 30.června 2017 v zastávce Vozovna Střešovice k poruše řepského autobusu SOR NB 18 ev.č.6634. Při odtahu porouchaného autobusu z kolejí se utrhlo tažné zařízení a autobus zablokoval oba směry tramvají.
Zobrazit celý článek

Sobota, 1.červenec 2017 / Autor: Dopraváček

FOTOPOSTŘEHY Z VÝLUKY

OLŠANSKÉ NÁMĚSTÍ – FLORA A HLAVNÍ NÁDRAŽÍ – NÁKLADOVÉ NÁDRAŽÍ ŽIŽKOV

DP PRAHA, VÝLUKY / 26.6. - 1.7.2017

Z důvodu opravy tramvajové trati došlo od pondělí 26.6. 2017 (přibližně od 4.30 hodin) do soboty 1.7. 2017 (přibližně do 0.30 hodin) k dočasnému přerušení provozu tramvají v úsecích Olšanské náměstí – Flora a Hlavní nádraží – Nákladové nádraží Žižkov.
Fotogalerie

Sobota, 1.červenec 2017 / Autor: Dopraváček

PŘERUŠENÍ PROVOZU METRA NA LINCE C

FLORENC - PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ

Z důvodu opravy trati dochází v sobotu 1. července 2017 (od zahájení denního provozu) do neděle 9. července 2017 (do ukončení denního provozu) k obousměrnému přerušení provozu metra na lince C v úseku Florenc – Pražského povstání.
Změny v provozu tramvají:
Zvyšuje se kapacita linky číslo 6, na kterou jsou nasazovány dvouvozové soupravy. Všechny spoje linky číslo 17 jsou provozovány v celé trase (Levského – Kobylisy).
Změny v provozu autobusů:
Po dobu výluky je posílen provoz linek číslo 135 a 196.
Změny v zastávkách autobusů:
Pro linky číslo 134 a 904 se přemísťují zastávky Pražského povstání – směr Kavčí hory v ulici Děkanská vinice I přibližně o 25 metrů směrem ke křižovatce s ulicí Dačického; – směr Podolská vodárna, respektive Sídliště Stodůlky v ulici Děkanská vinice I přibližně o 50 metrů směrem ke křižovatce s ulicí Na Pankráci.
Pro linku číslo 135 se přemísťuje nástupní zastávka Florenc do ulice Ke tvanici, do nástupní zastávky linky číslo 133.
Náhradní doprava:
V denním provozu je zavedena náhradní autobusová doprava XC v trase Florenc – Hlavní nádraží – Muzeum – I. P. Pavlova – Vyšehrad – Pražského povstání.

Pátek, 30.červen 2017 / Autor: DPP

FACEBOOK

TOPlist