ZAJÍMAVOSTI ZE ZAHRANIČÍ

Společnost Solaris Bus & Coach S.A. podepsala smlouvu s jedním z největších dopravců v tomto skandinávském státě, společností Unibuss As, které dodá další autobusy do hlavního města Norska, Osla. Jedná se o patnáct městských autobusů Urbino 12 a šest kloubových vozidel Solaris Urbino 18. Mezi nimi bude i 500 autobus Solaris dodaný do Norska. Všechna vozidla objednaná společností Unibuss As budou poháněna ekologicky šetrnými motory, které splňují nejpřísnější emisní normy euro VI.

Pátek, 13. září 2019 / Dopraváček, zdroj: Solaris

Škoda Electric se bude významně podílet na dodávce 26 nových nízkopodlažních kloubových trolejbusů pro rumunské město Brašov. Škodovka zajistí dodávku kompletní elektrovýzbroje včetně montáže a finálního otestování vozidel ve svém plzeňském závodě. Dopravní podnik v Brašově díky aktuální dodávce obnoví část vozového parku novými osmnáctimetrovými trolejbusy. Trolejbusy budou vybaveny bateriemi, které umožní využívat vozidla i v místech, kde chybí napájecí infrastruktura.

Pátek, 23. srpen 2019 / Škoda Transportation

Společnost Solaris podepsala smlouvu v hodnotě 117 milionů eur na dodání 300 autobusů InterUrbino určené pro metropolitní oblast Říma a celý region Lazio. Zároveň v této smlouvě bude po dobu 10 let zaručovat také servisní služby. Prvních 50 autobusů bude dodáno v roce 2019. Jedná se o další velkou objednávku modelu InterUrbino po dodání již  360 autobusů. První vozidla dodaná do Říma v roce 2016 již ujela přes 300 000 km.

Sobota, 3. srpen 2019 / Solaris

V následující fotoreportáži se podíváme do ukrajinského města Rovno (Rivne), které leží v západní části Ukrajiny. Při své cestě po Ukrajině jsem toto město navštívil v říjnu roku 2018. Na své si zde přijdou všichni milovníci trolejbusů. Trolejbusový provoz především v režii československých trolejbusů tvoří vozy Škoda 9Tr a 14Tr. Zajímavostí je v letošním roce návrat jednoho trolejbusu 9Tr (ev.č.128) do Brna. U Dopravního podniku města Brna jezdil od roku 1980 a po jeho vyřazení v roce 1996 ho odkoupilo právě město Rovno.

Neděle, 7. červenec 2019 / Dopraváček, zdroj: DPMB a kniha Електротранспорт України

Společnost Solaris Bus & Coach dodá 26 autobusů Solaris Urbino 12 CNG provozovateli PKS Bielsko-Biała. Celková hodnota zakázky činí 32 milionů PLN. Prvních 13 autobusů bude předáno zákazníkovi do jedenácti měsíců od podpisu smlouvy. Konečný termín pro celou zakázku je prosinec roku 2020. Každé z 26 klimatizovaných vozidel zajistí pohodlnou jízdu až pro 90 cestujících, včetně 32 sedících. Dalším vybavením autobusů bude video monitorovací systém včetně obrazovky pro řidiče a také Wi-Fi připojení a USB zásuvky.

Sobota, 6. červenec 2019 / Dopraváček, zdroj: Solaris Bus & Coach S.A.

Společnost LVL Jäger objednala 50 nových autobusů MAN Lion´s City. Jedná se o největší zakázku od soukromé společnosti v regionu Jihozápad. 

"Rozhodnutí o zadání zakázky pro všechny části výběrového řízení, které byly v celkovém počtu 50 kusů přiděleny společnosti MAN Truck & Bus Germany GmbH, bylo logickým rozhodnutím po vyhodnocení všech kritérií z hlediska techniky, servisu, efektivnosti nákladů, inovace, designu a estetiky," shrnuje jednatel, Carry Buchholz, a zdůrazňuje dlouhodobou, příjemnou a partnerskou spolupráci s prodejní kanceláří prodejního regionu MAN Jihozápad.

Středa, 12. červen 2019 / Dopraváček, zdroj: MAN Truck & Bus Czech Republic

Neděle, 5. květen 2019 / Dopraváček

Mezinárodní poskytovatelé mobility FlixBus a skupina Transdev úspěšně ukončili vyjednávání o prodeji  dálkové autobusové přepravy pod značkou Eurolines a isilines. Jednání o prodeji začala 4. března a ukončena byla 30. dubna 2019. Obchodní aktivity i značky Eurolines a isilines nyní oficiálně patří FlixBusu. Zahrnuje to všechny aktivity Eurolines na trzích ve Francii, Holandsku, Belgii, Španělsku a také v České republice, přičemž nabídka autobusových spojení se týká celkem 25 zemí.

Čtvrtek, 2. květen 2019 / Dopraváček, zdroj: FlixBus

Společnost Škoda Transtech ze skupiny Škoda Transportation dodá sedm nových jídelních vozů finským drahám. Celková hodnota kontraktu je zhruba 600 milionů korun. Vozy budou uvedeny do provozu v letech 2021-2022. Vozy budou vyráběny v finském Kajaani. „Daří se nám posilovat naše postavení na skandinávském trhu jakožto přední dodavatel kolejových vozidel. Jsme rádi, že díky této zakázce budeme nadále pokračovat v naší spolupráci s finskými drahami, které mají ve své flotile více než 290 škodováckých vagónů,“říká Petr Brzezina, předseda představenstva a Prezident skupiny Škoda Transportation.

Středa, 24. duben 2019 / Dopraváček, zdroj: TZ ŠKODA TRANSPORTATION

Během tohoto roku dodá společnost Solaris Bus & Coach S.A. dopravci ARRIVA v Polsku 54 nových autobusů Solaris Urbino 18 s pohonem na stlačený zemní plyn. Nové plynové autobusy budou nasazeny na vybraných linkách ve Varšavě, které dopravce vysoutěžil. Jedná se o první plynové autobusy ve Varšavě. Nyní se cestující v tomto městě mohou setkávat se zhruba 1500 autobusy značky Solaris. 

Čtvrtek, 11. duben 2019 / Dopraváček, zdroj a foto: Solaris Bus & Coach S.A.

Trolejbusová doprava v Ternopilu byla zahájena 25.12.1975 s trolejbusy Škoda 9 Tr. Těch bylo pro zahájení provozu na první lince zařazeno dvacet označených čísly 01-20. S postupným rozvojem sítě byl vozový park rozšiřován dalšími trolejbusy 9 Tr. Přímo z výrobního závodu v Ostrově nad Ohří jich bylo v letech 1975-1982 dodáno celkem 85, přičemž vozy čísel 01-50 byly dvoudvéřového provedení a 51-85 už měly karoserii třídveřovou. 

Úterý, 9. duben 2019 / Dopraváček, spolupráce Jakub Suchánek

Těžba a zpracování dřeva patřilo odnepaměti k hlavním zdrojům obživy obyvatel slovenských hor. Právě z toho důvodu vznikl v letech 1908 až 1909 první úsek Čiernohronské lesní dráhy (ČHLD), která v dobách své největší slávy čítala 131,98 km tratí klikatících se v dolinách Čierného Hrona. Vrcholu dosáhla dráha v 50. letech, kdy bylo přepraveno až 300 000 m3 dřeva ročně. S nárůstem silniční dopravy však začal význam dráhy upadat, až byl k 31. 12. 1982 na zbývajících 36 km definitivně ukončen provoz. 

Neděle, 17. březen 2019 / Dopraváček, spolupráce Lukáš Prukl

Vídni se daří udržovat nízký podíl černých pasažérů v MHD. Vídeňští revizoři v uplynulém roce odhalili 1,9 % neplatících cestujících. Pokuta dosahuje až 145 euro, roční jízdné přitom stojí 365 euro. Kromě 2,6 milionu pasažérů vyráží každý den do vídeňské MHD více než stovka revizorů. V roce 2018 prošlo kontrolou celkem 5,7 milionu cestujících. A pouze 1,9 % z nich, tedy necelých 110 tisíc, se neprokázalo platnou jízdenkou. Vídni se tak daří držet podíl černých pasažérů pod dvěma procenty. Pro srovnání, v roce 2009 to bylo 3,3 % kontrolovaných cestujících.

Neděle, 10.březen 2019 / Dopraváček, zdroj: Zahraniční kanceláře města Vídně

Reklama

PARTNEŘI WEBU

FACEBOOK

Reklama

TOPlist