V loňském roce došlo v Brně k 715 nehodám s účastí vozů DPMB

Počet nehod s účastí vozů DPMB se v loňském roce vyšplhal na 715. Nejen proto Dopravní podnik města Brna na letošní rok připravil osvětovou kampaň Brnem bezpečně, jejíž jednotlivá témata budou za společného jmenovatele právě bezpečnost.

„V průběhu loňského roku došlo k 715 nehodám s účastí našich vozů. Více než třetina z nich je způsobena nedáním přednosti v jízdě. Nejčastěji jde o odbočování vlevo, kdy si řidiči osobních a jiných vozů nevšimnou souběžně jedoucí tramvaje a dochází ke střetům. Vzhledem k hmotnosti tramvaje pohybující se v desítkách tun a její brzdné dráze mohou mít tyto nehody vážné následky. Prosíme řidiče, aby byli při přejíždění trati vždy obezřetní,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Další rizikovou situací je objíždění překážky, kdy řidič osobního vozu vybočí ze svého pruhu do jízdní dráhy tramvaje.

K nehodám nejčastěji dochází v ulicích, které jsou frekventované a kudy jezdí tramvajové linky. Dlouhodobě to jsou Křenová, Veveří a Palackého třída. Polovina havárií se stane v ranní a odpolední špičce, tedy mezi 8. a 11. hodinou a 14. a 17. hodinou. Z hlediska měsíců ze statistik vychází nejhůře listopad s 85 nehodami, nejlépe pak překvapivě únor, kdy bylo nehod jen 40. Nejhorší dopravní situace podle dispečerů dopravního podniku bývá v pondělky a tomu také odpovídá počet nehod – 140 z celkového počtu se stalo právě na začátku pracovního týdne.

„V případě loňského roku se z hlediska nehodovosti jedná o meziroční nárůst o 14 procent, rok 2020 byl ale kvůli covidové pandemii specifický – jezdilo výrazně méně aut i vozů městské hromadné dopravy. Z dlouhodobého hlediska se jedná o podprůměrný výsledek. Většinu nehod zavinili ostatní účastníci nehody,“ uvádí tisková mluvčí DPMB Hana Tomaštíková.

Dopravní podnik ve snaze zvýšit bezpečnost na silnicích, svých řidičů, cestujících i chodců plánuje během roku v rámci své kampaně Brnem bezpečně přinášet témata, kterými bude na jednotlivé problémy poukazovat. V plánu je křest speciální tramvaje, akce pro veřejnost nebo mateřské školy, ale i testování různých bezpečnostních prvků ve vozech.

Foto: HZS JMK

Zdroj: DPMB, foto: HZS JMK

Leave a Reply

%d bloggers like this: