Brno otevřelo novou tramvajovou trať ke kampusu, cestující sveze i nová tramvaj od Škody

Se zprovozněním nové tramvajové trati ke kampusu došlo od neděle 11. prosince ke změnám linkového vedení linek MHD i některých regionálních autobusů. Na tramvajovou trať vyjela i nová tramvaj Škoda ForCity Smart 45T od skupiny Škoda Group.

V příštím roce by mělo jezdit v Brně celkem pět těchto moderních tramvají od Škody. Nové vozy částečně nahradí původní obousměrné tramvaje typu KT8D5. Cena jednoho vozu je 60 milionů korun. Dopravní podnik města Brna má podepsanou rámcovou smlouvu, která mu umožňuje nakoupit v letech 2022–2026 až 40 tramvají právě typu Škoda ForCity Smart 45T, a to v celkové hodnotě 2,4 miliardy korun.

Tramvaj ForCity Smart 45T je obousměrné plně nízkopodlažní tříčlánkové vozidlo s otočnými podvozky. Spolehlivé jízdní vlastnosti i při nepříznivém počasí zajišťuje plná adheze vozidel. Tato 31metrová tramvaj pohodlně pojme až 233 cestujících, z toho 64 sedících. Maximální provozní rychlost je 70 km/h. Samozřejmostí je klimatizace a dva velké multifunkční prostory pro invalidní vozíky, dětské kočárky nebo jízdní kola. Nová tramvaj nabízí i moderní přehledný informační systém s obrazovkami a panely. K zajištění bezpečnosti je vozidlo opatřeno kamerovým systémem.

Nová tramvaj má prostorný klimatizovaný interiér vybavený nerezovými madly, širokoúhlými informačními LCD monitory a USB nabíječkami. Ve výbavě nechybí ani Řídící a informační systém RIS2 nebo třeba validátory systému EOC2. Pro přepravu více vozíčkářů má tramvaj celkem čtyři výklopné plošiny. Vůz je také vybaven vnějším i vnitřním kamerovým systémem a částečně ztmavenými bočními okny.

Kabina řidiče je nově koncipována. Vedle přehledného pultu, kdy je kladen důraz na jednoduchost a dobrý výhled, je ovládání částečně implementováno přímo do sedadla řidiče. Čelní skla jsou vybavena vyhříváním, přední čelo navíc designovým denním svícením. Elektrická výzbroj umožňuje rekuperaci, tzn. navracení elektřiny při brždění zpět do sítě, což snižuje celkovou spotřebu vozidla a tím i náklady na provoz.

Tramvaj Škoda ForCity Smart 45 od skupiny Škoda Group vyčkává v konečné zastávce Nemocnice Bohunice, 1.12.2022
Tramvaj Škoda ForCity Smart 45 od skupiny Škoda Group vyčkává v konečné zastávce Nemocnice Bohunice, 1.12.2022

Se zprovozněním nové trati vznikl pro cestující i nový přestupní terminál Nemocnice Bohunice, z kterého je přímý přestup z tramvajové linky číslo 8 na regionální autobusové linky směřující z Brna na západ. Zrušeny jsou doplňkové linky číslo 81 a 82. Obsluha části Červený kopec je nově zajištěna minibusovou linkou 62.

Náklady na stavbu 912 metrů dlouhé tramvajové trati činí 1,4 mld. Kč, přičemž se Dopravnímu podniku města Brna podařilo získat dotaci z evropských fondů ve výši 85 procent, tj. 1,157 mld. Kč. Samotný tunel měří 602 metrů. Nová tramvajová trať výrazně ulehčí přepravu zhruba 40 tisícům cestujících, kteří denně míří do oblasti FN Brno a Masarykovy univerzity. Novou trať budou obsluhovat tramvaje linky 8, které trasu z Hlavního nádraží na konečnou urazí za pouhých 15 minut.

Nový přestupní terminál Nemocnice Bohunice, 11.12.2022

Změny jízdních řádů od 11. prosince 2022

Zahájení provozu na trati Osová – Nemocnice Bohunice

7 – Trasa linky bude nově prodloužena ze smyčky Švermova až do Starého Lískovce, kde nahradí linku 8. Linka bude v provozu pouze v pracovní dny přibližně od 5:00 do 20:30.

6,7 – Linky 6 a 7 budou v úseku Osová – Dunajská obsluhovat novou zastávku Karpatská.

8 – Linka bude od zastávky Osová vedena po nové trati přes zastávku Západní brána do terminálu Nemocnice Bohunice.

37 – Přibližně polovina spojů linky 37 bude prodloužena z Kohoutovic do terminálu Nemocnice Bohunice po celou dobu provozu linky (nyní jen částečně v pracovních dnech). Společně s linkou 50 zajistí napojení sídlišť Kohoutovice a Kamenný vrch k nové tramvajové trati.

40 – Linka bude v úseku Křídlovická – Ústřední hřbitov nově vedena přes zastávky Holandská a Bidláky, kde nahradí linku 61. Zastávka Bidláky bude nově zřízena i ve směru z centra.

61 – Linka 61 bude zrušena. Nahradí ji tramvaje linky 8 a lokálně také linky 40 a 69.

401, 402 – Regionální linky 401 a 402 budou od zastávky Jemelkova odkloněny přes zastávku Svážná do terminálu Nemocnice Bohunice.

405, 406 – Regionální linky 405 a 406 budou rovněž ukončeny v terminálu Nemocnice Bohunice. Nebudou již zajíždět na Mendlovo náměstí.

Zrušení doplňkových linek 81 a 82

V souvislosti se zřízením nové tramvajové zastávky Karpatská a také neustále rozšiřujícím se počtem spojů garantovaně zajišťovaných nízkopodlažními vozidly na všech linkách MHD v Brně budou zrušeny doplňkové autobusové linky 81 a 82.

51 – Linka bude ve směru z Ostopovic nově vedena přes zastávky U hřiště a Valašská na Osovou a dále po své trase do Bystrce. V opačném směru pojede beze změny přes zastávku Čermákova. V dopoledních hodinách pracovních dnů bude v oblasti Bohunic a Starého Lískovce vedena polookružně od Nemocnice Bohunice ze zastávky Točná přes zastávky U hřiště a Valašská zpět do terminálu Nemocnice Bohunice a dále do Bystrce.

62 – Nová minibusová linka bude obsluhovat trasu Mendlovo náměstí – Poříčí – Nemocnice Milosrdných bratří – Červený kopec. Provoz v pracovních dnech od 6 do 19 hodin.

69 – V pracovních dnech mezi 9:00 a 14:00 obslouží vybrané spoje linky 69 mezi zastávkami Osová a Pod nemocnicí závlekem také zastávky Vltavská a Labská.

Sloučení linek 53 a 72

53 – Linka 53 bude zrušena a v plném rozsahu sloučena s linkou 72.

72 – Linka bude nově v provozu celodenně v pracovní i nepracovní dny. Část spojů bude nově ukončena u nádraží v Králově Poli, část v zastávce Poliklinika Lesná a vybrané spoje budou i nadále pokračovat až do zastávky Obřany, sídliště.

Záměna konečných nočních linek v Líšni

N98 N99 – Od večera v sobotu 10. prosince si linky N98 a N99 vymění svoje konečné v Líšni. Linka N98 pojede nově až Mariánského údolí po dřívější trase linky N99. Ta bude naopak ukončena již v zastávce Jírova. V této zastávce zůstává zachována vzájemná přestupní návaznost.

Obnovení provozu v ulicích Šámalově a Kulkově – od středy 21. prosince

64 – Linka se ve dvou úsecích v Židenicích vrátí na svou pravidelnou trasu. Jednak přes zastávku Údolíček a dále přes zastávky Kuldova, Tomáškova, Uzavřená, Jílkova, Mošnova a Buzkova. Všechny zastávky obslouží v původních polohách.

Obnovení provozu na železniční trati Brno–Blansko

S2, R19 – Vlakové linky S2 a R19 se mezi Brnem a Blanskem vrátí na své původní trasy.

xS2, P6, 61 – Linky náhradní autobusové dopravy xS2A, xS2B, xS2C, xS2D, xS2K, tramvajová linka P6 a také autobusová linka 61, která obsluhovala Dolní nádraží, budou zrušeny.

4 – Vybrané spoje linky 4 budou opět ukončeny ve smyčce Maloměřický most.

75 – Bílovice nad Svitavou budou obsluhovat již jen vybrané spoje linky 75.

E75 – Linka E75 bude opět v provozu pouze v úseku Židenice, nádraží – Areál Slatina.

210, 211, 233 – Regionální linky 210, 211 a 233 se vrátí na své původní trasy a už nebudou obsluhovat zastávky na území města Brna.

Zdroj: DPMB
Odjezd vozu KT ze zastávky Nemocnice Bohunice dne 11.12.2022

Zdroj: DPMB a Škoda Group, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

2 komentáře: „Brno otevřelo novou tramvajovou trať ke kampusu, cestující sveze i nová tramvaj od Škody

 • Po 12. 12. 2022 (1:15)
  Permalink

  Fakt by mě zajímalo jaká chytrá hlava rozhodla o zrušení 61 a jak přesně ji nahrazuje ta 8 v ulici Kamenice. 61 byla jediné spojení ke Kauflandu 🥺 A posunutí 40 zadem Hornbachu zase odstřihlo od MHD ukládací poštu kam lidé z celého Brna musí chodit pro uložené zásilky které se ČP neobtěžuje doručovat 😢 Takže teď máme na výběr. Buď přebíhat z balíkem přes extrémně vytížení silnici kde nemáme co dělat a nebo si udělat z těžkým balíkem výlet na 3 přechody a obloukem se zase stejnou trasu po druhé straně vracet na zastávku MHD 😢 Vsadím se že o tom zase rozhodl někdo od stolu který si vozí zadek služebním autem a MHD vůbec nepoužívá 🙄🤔

  Reagovat
 • Po 12. 12. 2022 (1:47)
  Permalink

  Fakt by mě zajímalo jaká chytrá hlava rozhodla o zrušení 61 a jak přesně ji nahrazuje ta 8 v ulici Kamenice. 61 byla jediné spojení ke Kauflandu 🥺 A posunutí 40 zadem za Hornbachem se zase odstřihla od MHD ukládací pošta kam lidé z celého Brna musí chodit pro uložené zásilky které se ČP neobtěžuje doručovat 😢 Takže teď máme na výběr. Buď přebíhat z balíkem přes extrémně vytížení silnici kde nemáme co dělat a nebo si udělat z těžkým balíkem výlet na 3 přechody a obloukem se zase stejnou trasu po druhé straně vracet na zastávku MHD 😢 Vsadím se že o tom zase rozhodl někdo od stolu který si vozí zadek služebním autem a MHD vůbec nepoužívá 🙄🤔

  Reagovat

Leave a Reply

%d bloggers like this: