Na cestující v metru čekají o Velikonocích dvě výluky

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) využije letošní Velikonoce k modernizaci metra na dvou místech. Na trase C bude pokračovat už v tradiční výměně starých dřevěných pražců za betonové, proto bude od pátku 7. dubna od zahájení provozu do pondělí 10. dubna 2023 do ukončení provozu obousměrně přerušen provoz metra na lince C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vltavská. Ve stanicích Želivského a Flora bude DPP o Velikonocích modernizovat vlakový zabezpečovač, proto bude ve stejném termínu obousměrně přerušen provoz metra na lince A v úseku Náměstí Míru – Strašnická. Ve vyloučených úsecích DPP zavede náhradní autobusovou dopravu XC, náhradní tramvajovou dopravu XA a linku č. 36.

Výměnu starých dřevěných pražců za nové betonové bude DPP o letošních Velikonocích realizovat na první traťové koleji mezi stanicemi Hlavní nádraží a Florenc C. Pracovníci DPP v tomto úseku odstraní celkem 396 původních pražců, které pochází ještě z dob výstavby pražského metra před zhruba 50 lety a osadí místo nich stejný počet nových betonových pražců. Po skončení této akce bude na trase C vyměněno už 10 528 pražců, tj. více než 54 % z celkového počtu, nicméně 8 869 jich bude ještě zbývat. Další výměnu pražců na trase C DPP plánuje na začátku letošních letních prázdnin a na podzim.

Ve stanicích Želivského a Flora bude DPP o letošních Velikonocích pokračovat další etapou modernizace vlakového zabezpečovače LZA na trase A, kterou zahájil loni na podzim. Jedná se o investiční akci, v rámci které do konce roku 2024 zrekonstruuje soustavy staničních počítačů zabezpečovacího zařízení v úseku Depo Hostivař – Dejvická. DPP do modernizace vlakového zabezpečovače na trase A investuje více než 232 milionů korun, práce realizuje společnost AŽD Praha. DPP zatím zmodernizoval vlakový zabezpečovač na zhlaví samotného depa Hostivař a ve stanicích Depo Hostivař a Skalka. Letos DPP plánuje zmodernizovat zabezpečovací zařízení LZA ještě ve stanicích Strašnická, Hradčanská a Malostranská.

Dopravní opatření

Z důvodu oprav a modernizace bude od pátku 7. dubna do pondělí 10. dubna 2023 obousměrně přerušen provoz metra na lince A mezi stanicemi Náměstí Míru – Strašnická a na lince C mezi stanicemi I. P. Pavlova – Vltavská.

Metro bude v provozu v úsecích:

– Linka A: Depo Hostivař – Strašnická a Náměstí Míru – Nemocnice Motol

– Linka C: Háje – I. P. Pavlova a Vltavská – Letňany

Náhradní tramvajová doprava XA a 36

V denním provozu budou zavedeny linky náhradní tramvajové dopravy:

· XA v trase Staré Strašnice – Strašnická – Želivského – Flora – Vinohradská vodárna – Náměstí Míru, odkud bude dále pokračovat jako linka č. 36 přes I. P. Pavlova směr Vltavská do konečné zastávky Výstaviště

· 36 v trase Výstaviště – Strossmayerovo náměstí – Vltavská (na předmostí Hlávkova mostu) – Bílá labuť – Masarykovo nádraží – Václavské náměstí – Lazarská – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova, odkud bude dále pokračovat jako linka XA směr Náměstí Míru a Strašnická do konečné zastávky Staré Strašnice.

Náhradní tramvajová doprava XA a 36 bude ráno, dopoledne a odpoledne vypravována v jednotném intervalu 7–8 minut, ve večerních hodinách, od zhruba 21:00 pak v intervalu 10 minut. DPP bude na tyto linky nasazovat buď dvouvozové soupravy, nebo tramvaje typu 14T a 15T.

Náhradní autobusová doprava XC

V denním provozu bude zavedena náhradní autobusová doprava XC v trase I. P. Pavlova – Muzeum – Hlavní nádraží – Florenc – Vltavská – Nádraží Holešovice, která bude ráno a dopoledne vypravována v souhrnném intervalu 3–4 minut, během odpoledne v intervalu 2 minuty a večer opět v souhrnném intervalu 3–4 minut. DPP na ni bude nasazovat kloubová vozidla.

Změny zastávek autobusů

Pro linky č. 187 a 201 se přemísťuje nástupní zastávka Nádraží Holešovice přibližně o 25 metrů zpět do nástupní zastávky linky č. 112.

Zdroj: DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: