Cestující ve Zlíně a Otrokovicích si od září připlatí za jízdu v MHD, připraveno je několik novinek

Úprava jízdného proběhne k 1. září 2023. Dopravce tak reaguje na dlouhodobě narůstající náklady na provoz.

K nejzásadnějším novinkám patří úprava základní jízdenky za 18 korun, která bude nově přestupná a platná 30 minut. Hodinová přestupná jízdenka pak bude stát 24 korun a zlevněná 12 korun. Takzvaný S-pas zajistí seniorům nad 65 let neomezené cestování za 600 korun a využívat jej budou moci také invalidé 3. stupně.

Novinky čekají všechny skupiny cestujících. Zatímco až dosud se sleva na Junior pas týkala pouze školáku, nyní na něj budou mít nárok i děti ve věku od šesti let až do zahájení školní docházky. Další novinkou je zavedení Junior pasu Student, který je určený pro studující ve věku do 26 let s trvalým bydlištěm v některé ze smluvních obcí DSZO (v současnosti se jedná o Zlín a Otrokovice). Cena tohoto jízdního dokladu je po žadatele 600 korun s tím,  že zbytek částky za něj dopravci uhradí město či obec, se kterou má DSZO smlouvu a kde má žadatel trvalé bydliště. Platnost Junior pasu Studen bude jeden rok.

Nový je i Mateřský pas určený pro rodiče, kteří pobírají od státu rodičovský příspěvek, a to nejdéle do tří let věku dítěte. Také v tomto případě se na jeho uhrazení budou společně podílet cestující a město či obec, které je smluvním partnerem DSZO.

Cestující, kteří mají nakoupené časové kupóny s délkou platnosti přesahující 31. srpna, se nemusí v souvislosti se změnami obávat o jejich využití. „Budou na ně moci jezdit až do konce jejich platnosti. Co se týká jednotlivých jízdenek pořízených před změnou cen, na ty bude možné cestovat až do konce listopadu tohoto roku. Platit přestanou 1. prosince a nebude možné je ani vrátit či vyměnit s doplatkem za nové jízdenky,“ upozornil ředitel DSZO Josef Kocháň.

DSZO měla až dosud zvlášť nabídku pro seniory do 70 let a také pro starší. Nabízela jim S-pas, který se od 1. září sjednocuje s tím, že výhody budou moci čerpat už lidé ve věku od 65 let. Senioři navíc už nebudou muset předkládat doklad o pobírání starobního důchodu. S-pas, jenž nabízí celoroční neomezené cestování, si nyní pořídí za 600 korun. V případě S-pasů jde o první zdražení od roku 2001.

Přechod na nové podmínky a ceny je pro seniory pečlivě připraven. Senioři mladší 65 let s platným S-pasem mohou až do 30. listopadu dojezdit zakoupené zlevněné jízdenky v hodnotě 9 Kč (jejich prodej skončí k 31. srpnu) a do skončení platnosti i zakoupené zlevněné časové kupony.

„Invalidé 3. stupně, stejně jako senioři, využívají především zlevněné časové kupóny. Tato možnost jim zůstane i po 1. září, stále tak budou mít možnost s námi cestovat za výhodných podmínek,“ ujistil ředitel DSZO.

Tarifní přepravní podmínky platné od 1. září 2023

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: Město Zlín a DSZO

Leave a Reply

%d bloggers like this: