Scania investuje do vývoje elektrických vozidel nákladní dopravy, nyní nasazuje v Norsku plně elektrické vozy

Dvě elektrická nákladní vozidla Scania pro rozvoz zboží nasazuje v norském Oslu velkoobchodní prodejce ASKO. Tento pilotní projekt představuje další milník ve spolupráci mezi společnostmi Scania a ASKO v oblasti elektrifikovaných řešení pro těžkou dopravu.

Spalovací motor je v rámci hnacího ústrojí nahrazen elektromotorem, k jehož pohonu slouží dobíjecí akumulátory s kapacitou 165 kWh, které zajišťují dojezd 120 km a jsou nabíjeny prostřednictvím kabelového nabíjení s výkonem 130 kW. Se stávající technologií akumulátorů mohou být elektrická nákladní vozidla provozována jen na kratší vzdálenosti a musí existovat dostupné možnosti pro nabíjení jejich akumulátorů. Při distribuci zboží ve městech lze nabíjení provádět během nakládání nebo vykládání zboží.

„Z dlouhodobého hlediska bude elektrifikace klíčem k dosažení udržitelného systému dopravy i v případě těžkých vozidel. Na cestě k tomuto cíli je však důležitá neustálá spolupráce v oblasti zákaznického vývoje, která nám umožní zajistit, aby technické řešení nejen fungovalo a elektřina používaná k nabíjení akumulátorů pocházela z obnovitelných zdrojů energie, ale abychom především porozuměli dopadu tohoto řešení na veškeré činnosti zákazníků. Proto nás tento další důležitý projekt se společností ASKO velmi těší,“ říká Karin Rådström, vedoucí prodeje a marketingu ve společnosti Scania.

„Společnost Scania se aktivně podílela na vývoji akumulátorů a vodíkových článků v rámci jak našeho vlastního výzkumu, tak i prostřednictvím partnerství a spolupráce se zákazníky. Jedná se o oblast, u které očekáváme v příštích několika letech výrazný posun vpřed, včetně vylepšení, jež zajistí zefektivnění různých činností v odvětví dopravy při současném zohlednění celkových provozních nákladů pro naše zákazníky,“ říká Rådström.

Základní údaje o vozidle:

  • Max. technická hmotnost vozidla: 27 tun
  • Konfigurace: 6×2*4
  • Hnací ústrojí: elektromotor s výkonem 290 kW / trvalý výkon 245 kW, dvoustupňová převodovka, maximální točivý moment 2200 Nm
  • Úložiště energie: Li-ion akumulátory s kapacitou 165 kWh
  • Nabíjení: max. výkon 150 kW DC (CCS)
  • Dojezd: 120 km
  • Elektrický pomocný pohon: 15 kW

Scania se také zaměřuje na elektrická vozidla, která lze nabíjet různými způsoby – od nabíjení typu plug-in přes nabíjení pomocí pantografu u stojícího vozidla nebo i jedoucího vozidla prostřednictvím elektrifikovaných silnic až po nabíjení s využitím vodíkových palivových článků.

Dopraváček, zdroj: Scania

Leave a Reply

%d bloggers like this: