Pražský dopravní podnik opět vypravil problémovou modernizovanou tramvaj

Pokud nepočítáme tramvaje typu T2 určené na nostalgickou linku 23, jedná se o první nový přírůstek do pražské tramvajové flotily od skončení dodávek tramvají 15T z plzeňské Škody Transportation.

Ve vozidle je nově umístěn moderní informační systém
Nový informační systém sestává z LCD obrazovek. Design je podobný tomu, který známe z autobusů, avšak trasa je zde zobrazována oproti autobusové verzi obráceně: shora dolů
Z neznámého důvodu je v mezizastávkových úsecích na LCD obrazovce promítán krátký animovaný film a prokládaný logem společnosti BUSTEC

Poprvé zkusil pražský tramvajový dopravce vypravit „nový“ tramvajový vůz KT8D5.RN2P v pátek 25. září. Už při první jízdě se ale projevily „dětské nemoci“ těchto rekonstruovaných vozidel a tramvaj jízdu nedokončila. Za Achillovu patu lze považovat nový informační systém, právě ten byl hlavním důvodem, proč tramvaj nedokončila ani svůj první spoj s cestujícími. Kromě toho se však připojily i další problémy, kterými vůz trpí. Největším z nich je zatékání vody do salonu pro cestující i do obou kabin řidiče, další drobnější závady pak „pouze“ zhoršují jízdní vlastnosti, kupříkladu jde o hluk od podvozků či skřípání kloubových spojení.

Vůz 9102 při svém prvním vypravení na linku nedojezdil chybou orientačního systému

Třicet let staré vozy odkoupil pražský dopravní podnik z maďarského města Miskolc a ve svých hostivařských dílnách provedl jejich celkovou rekonstrukci.

Jde o osvědčený postup. Dopravní podnik v hostivařských Ústředních dílnách tímto způsobem rekonstruoval vlastní staré vozy typu KT8D5 už v letech 2005 až 2014 a vyjma vozu 9048, který byl ponechán v původním stavu jako muzejní, takto zmodernizoval celou svojí flotilu obousměrných vozů KT8D5. Úspěšný koncept rekonstrukcí pak završil v letech 2015 a 2016 předěláním dvou „kačen“ z německého Strausbergu. Poté následoval zmíněný odkup celkem 15 kusů z Miskolce.

Vůz 9099 ještě ve svém původním stavu po odkupu z Miskolce

Rekonstrukce vozidel z Maďarska na rozdíl od předchozích sérií doznala drobných vylepšení: zmiňme zcela nový informační systém s LCD obrazovkami, vnější oranžové LED panely namísto terčíkových, modernější design interiéru, osvětlení, nerezový zádržný systém, dotyková tlačítka dveří apod.

Vůz 9102 během modernizace v Ústředních dílnách DP dne 13.9.2018

První takto vyrobenou „kachnou“, jak jsou vozy KT přezdívány, se stal vůz s číslem 9101. Ten na první zkušební jízdy vyjel už v říjnu loňského roku. Následoval jej vůz 9102, který měl premiéru v lednu letošního roku, a jako zatím poslední byl na konci srpna zkoušen v ulicích vůz 9099.

Ačkoliv byl první takto vyrobený vůz (9101) předán k užívání už v říjnu loňského roku, do dnešního dne nevyjela žádná z těchto modernizovaných tramvají na linku s cestujícími na delší dobu než vůz 9102 na onu smolnou půlhodinu na konci září. O důvodech prodlevy se bouřlivě spekulovalo v kuloárech i na sociálních sítích. Nakonec do debat vyplavaly informace, že kamenem úrazu je právě nový informační systém, který neměl zcela odladěny veškeré nedostatky. Později se však objevily zprávy, že nepříjemnosti s informačním systémem byly vyřešeny, ale důvodem odstávky vozů je mnohem závažnější problém, a sice zmíněné zatékání vody do interiéru vozidla. Těžko soudit, která z obou komplikací je závažnější.

Potíže se zatékáním spočívají v nekvalitní pryžové výztuži, v níž jsou okenní tabule ukotveny, výrobce se prý odvolává na nařízení Evropské unie, které z ekologických důvodů zakazuje používání vhodných změkčovadel, náhradní látky ale naopak nezajišťují dokonalé vlastnosti výrobku.

Dopravní podnik situaci řeší už rok, nyní však došlo k určitému posunu, jak bez bližších podrobností potvrdil serveru Dopraváček.eu tiskový mluvčí Daniel Šabík: „Vozy 9099, 9101 a 9102 byly zmodernizovány, nicméně s externím dodavatelem v současnosti řešíme dílčí reklamace na závady. Protože vždy postupujeme s péčí řádného hospodáře, paralelně s jednáními s dodavatelem o reklamacích interně diskutujeme, jestli a kdy tramvaje i přes dílčí závady (které jsou kategorie A, tj. podle škály Drážního úřadu nejnižší a neohrožující bezpečnost provozu ani cestujících) uvést do provozu.“

Po prvním pokusném vypravení byl vůz 9102 opět důkladně zkontrolován a většina z vytýkaných vad byla úspěšně odstraněna včetně kontroly druhého z předaných vozů (9099). Podle našich osobních zjištění z dnešních cest novým vozem jsou ale okenní tabule ukotveny v pryžích stále poněkud nejistě – je zřejmé, že „gumové“ lemování oken zatím vyměněno nebylo a problém se zatékáním do tramvaje tedy stále nebyl vyřešen. Přestože dnes neprší, na fotografii je zřetelně vidět voda na okraji okna.

Přes všechny zmíněné problémy je třeba zdůraznit, že vozy KT8D5.RN2P jsou v provozu nepostradatelnými. V pražské tramvajové flotile se jedná o jediný typ obousměrné tramvaje, které budou v nejbližších letech značně potřebné kvůli nesmělému rozvoji kolejové sítě. V blízké budoucnosti by totiž mělo vzniknout hned několik konečných stanic s úvraťovým zakončením (nejblíže realizaci má nyní trať do zastávky Pankrác, jejíž koleje jsou už v těchto dnech pokládány). Další výhodou „kachen“ je jejich alespoň částečná nízkopodlažnost a vyzdvihnout je třeba i jejich vysokou provozní spolehlivost.

A opomenout nesmíme ani ekonomické hledisko – nákup ojetého vozu a jeho modernizace přijde zhruba na 21 milionů Kč. V porovnání s pořizovací cenou vozu 15T (zhruba 70 milionů Kč) je tedy renovovaný vůz KT „za hubičku“.

Tramvaj 9099 na zkušební jízdě začátkem září. Vůz nyní čeká na doklady od Drážního úřadu a každým dnem by už mohl také vyjet do provozu s cestujícími.

Nezbývá než „maďarským kachnám“ popřát brzké vyřešení jejich počátečních problémů a snad se v ostrém provozu brzy blýsknou alespoň tak jako jejich předchůdkyně.

V rámci pilotního provozu jsou pro tyto nové vozy nejvhodnější dvě dopolední pořadí na lince 5. Jedná se o krátké ranní výkony, navíc s konečnou zastávkou přímo u depa. S největší pravděpodobností tedy prozatím předpokládáme vypravení na pořadí 5/112, anebo 5/113.

Pro zájemce přikládáme časy odjezdů z výchozích zastávek:

Pořadí 12:

 • Ústřední dílny DP: 6:16 a 8:01
 • Smíchovské nádraží: 6:56 a 8:42

Pořadí 13:

 • Ústřední dílny DP: 6:57 a 8:41
 • Smíchovské nádraží: 7:38 a 9:22

Dopraváček / Martin Dufek a Lukáš Julínek

1 komentář: „Pražský dopravní podnik opět vypravil problémovou modernizovanou tramvaj

 • Út 20. 10. 2020 (11:56)
  Permalink

  Pak by to mohly vyskoušet i na lince 18.

  Reagovat

Leave a Reply

%d bloggers like this: