DP v Hradci Králové zařazuje do provozu dalších pět nových autobusů Iveco Urbanway

Dopravní podnik města Hradce Králové pořídil pět nových autobusů Iveco Urbanway 12M, označeny jsou ev. č. 191 – 195. První jmenovaný již vozí své první cestující. Další vozy zasáhnou do provozu během měsíce listopadu. Dodavatelem nových autobusů je společnost  ZLINER s.r.o.

Všechny nové vozy obsahují kompletní kamerový systém (interiér, prostor před vozidlem a za vozidlem), který umožní řidiči pohodlné sledování aktuální situace v prostoru u všech dveří ve voze i při plně obsazeném vozidle, automatický hasící systém v motorovém prostoru a nejnovější motory Iveco, které splňují v současné době platnou emisní normu EURO VI s třídou D a vozy tak přispějí ke zlepšení ovzduší ve městě Hradec Králové.

Podle informací dopravce se budou data z kamerového systému automaticky zaznamenávat na přepisovatelné zařízení chráněné proti zneužití a několik dní ukládat (k záznamům se nedostane žádný nepovolaný subjekt) a poté budou automaticky přepsána novým záznamem. Vše v souladu s příslušným zákonem o ochraně osobních údajů.

Je to bezesporu krok k větší bezpečnosti našich zaměstnanců i cestujících. Ve městech, kde se pro takový kamerový systém ve vozech MHD rozhodli, výrazně ubylo problémů s napadením řidičů či revizorů a zlepšilo se i chování některých problémových cestujících a klesá vandalismus, tzn. i škody na majetku a drobná kriminalita (především kapsářství). Záznamy můžeme použít i při řešení případných sporů mezi cestujícími a řidiči.“ sdělil ředitel společnosti Zdeněk Abraham. K tomuto kroku se DP rozhodl i kvůli tomu, že roste počet řidiček autobusů MHD.

Vozidla mají uzavřenou kabinu řidiče – pouze je zde okénko pro doplňkový prodej jízdenek s miskou na peníze ve dveřích kabiny řidiče – s ohledem na omezení vzájemného kontaktu řidiče a cestujících, kdy se v dnešní době tak aktuálně snižuje riziko přenosu infekce a chrání se tak před ní řidič MHD.

Nových vozů bude letos tedy celkem deset, cena jednoho vozu činí 5.790.000,- Kč bez DPH a celkově za ně dopravní podnik zaplatí 57.900.000,- Kč bez DPH (70 059.000,- Kč s DPH).

V roce 2020 se tak hradecká veřejnost může těšit z další výrazné obnovy vozového parku MHD, kdy se zde od roku 2018 objevilo celkem již 23 ks nových autobusů značky Iveco Urbanway.

Nové autobusy Iveco Urbanway z loňské dodávky

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj a úvodní foto: DPmHK

Leave a Reply

%d bloggers like this: