Evropská unie proplatila Česku repatriační lety, jde o více než 76 milionů korun

Ministerstvo zahraničních věcí ČR obdrželo od Evropské komise slíbený příspěvek ve výši zhruba 75 % nákladů na repatriační lety. Evropská unie tak zaslala do Prahy 76,5 milionu korun.

Od března do dubna 2020 zajistilo MZV v souvislosti s restrikcemi způsobenými pandemií koronaviru návrat 5082 českým občanům a také zhruba tisícovce cizinců. Celkové náklady této ojedinělé akce se vyšplhaly na 108 milionů korun. Češi se díky repatriačním letům vrátili domů třeba z Filipín, Dominikánské republiky, Austrálie, Nového Zélandu, Vietnamu nebo Peru.

První repatriační lety MZV zorganizovalo 18. března z Kanárských ostrovů, odkud dopravila dvě letadla celkem 351 lidí. Následovaly evakuační lety do více než dvou desítek destinací po celém světě. Domů se tak vrátili Češi z Filipín, Vietnamu, Egypta, Spojených států, Islandu či Peru. Poslední plánovaný repatriační let přistál v Praze 14. dubna, a to z nejvzdálenější destinace – z Austrálie a Nového Zélandu. Vzhledem k výši nákladů se jednalo o jediný let, na který si cestující přispívali částkou 700 eur (tedy cca 18 tisíc korun).

Možná to trvalo déle, než jsme očekávali, ale je třeba přiznat, že to byla operace, která neměla v novodobé evropské historii obdoby. Stejně jako my čekaly na proplacení slíbených 75 % nákladů i další evropské státy. Důležité je, že jsme uspěli s proplacením všech letů, o které jsme požádali, a to i přes zevrubné kontroly, které Evropská komise požadovala. Ještě jednou děkuji všem kolegům, kteří se na repatriacích podíleli. Je evidentní, že odvedli bezchybnou práci,“ komentoval zaslání příspěvku ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Leave a Reply

%d bloggers like this: