OBRAZEM: Společnosti ÖBB a Siemens Mobility představují vnější design nových vozů Nightjet

ÖBB a Siemens Mobility dnes ve Vídni představily první vůz ve finálním nátěru a design exteriéru nové generace netrakčních jednotek pro noční cestování nazývaných Nightjet. Nová, velmi moderní vozidla budou nasazena do provozu již na konci roku 2022. Nejdříve budou použita na spojích z Rakouska a Německa směrem do Itálie. Prvních 13 souprav společnost ÖBB objednala na základě rámcové dohody se společností Siemens Mobility, v letošním roce je očekávána objednávka dalších 20.

Sedmivozové Nightjety nové generace se skládají ze dvou vozů s místy k sezení, tří lehátkových vozů a dvou lůžkových vozů. Jejich design kombinuje velmi moderní prvky s větším než obvyklým cestovním komfortem. Nové uspořádání lehátkového vozu nabízí možnost použít mini apartmá se soukromím pro cestující, kteří jedou sami. Toto řešení vytváří předpoklady pro příjemný a uvolněný příjezd do cíle. Rovněž cestování v lůžkovém voze bude pohodlnější, protože standardní a luxusní oddíly budou disponovat vlastní toaletou a sprchou. Tradiční běžné oddíly budou samozřejmě též k dispozici v novém designu.

Novinkou nastupující generace Nightjet je bezplatná služba WLAN, která byla dříve dostupná pouze ve vlacích Railjet na dlouhé vzdálenosti. Během cesty mohou cestující surfovat na ÖBB Railnet, streamovat obsah a bezplatně přistupovat k digitálním novinám a časopisům.

Rakouská ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewessler se staví k nové formě bezemisního dálkového cestování velmi vstřícně: „V boji proti klimatické krizi potřebuje Evropa dopravu šetrnější ke klimatu. Její důležitou součástí je i silná síť nočních vlaků. Proto v nadcházejících letech investujeme přibližně 500 milionů eur právě do nich. Díky tomu můžeme zakoupit dalších 20 nočních souprav Nightjet s rakouskou přidanou hodnotou. To znamená nejen zařadit více vozů, ale také nabídnout více cílových destinací a více linek nočních vlaků. Nightjet je nejlepší volbou pro cestování mezi hlavními evropskými městy, Rakousko je a zůstane průkopníkem této služby v EU.“

Nové soupravy Nightjet budou v budoucnu umožňovat také bezbariérové noční cestování. Každá ze souprav bude mít multifunkční vůz s nízkopodlažním nástupem, bezbariérovým lehátkovým prostorem a bezbariérovým WC.

Zdroj: Siemens Mobility

Leave a Reply

%d bloggers like this: