Hlavní město chce pronajmout část tramvajové smyčky Dlabačov

Hlavní město v zastoupení Kreativní Praha z.ú. vypsalo výběrové řízení na pronájem části tramvajové smyčky Dlabačov v Praze 6, která bude v následujících letech sloužit pro komorní společenské a kulturní akce. Součástí pronájmu bude také vyřazená tramvaj. Uzávěrka přihlášek je do 30. června tohoto roku.

Tramvajová smyčka Dlabačov je v majetku Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) stejně jako tramvaj, která bude součástí pronájmu a v níž bude možné zřídit zázemí pro občerstvení. Na druhé koleji bude v letních měsících v rámci programu V Praze jako doma začínat a končit také turistická historická tramvajová linka 42, která bude návštěvníky Prahy na principu hop-on, hop-off vozit po památkách a za kulturnímu akcemi.

Na projektu se mi líbí, že spojuje oživování veřejného prostoru a vznikne díky němu nové místo pro trávení volného času, záchranu unikátního schodiště s hřibovou konstrukcí i lásku k městské hromadné dopravě a historickým vozidlům. V létě tam bude začínat i končit historická linka 42 a návštěvníci se mohou těšit na historické vozy z dob Rakouska–Uherska, první Československé republiky, ale také na vozy T1, T2 i T3. Cestu si užijí fanoušci MHD i lidé, kteří chtějí poznat nejkrásnější pražská místa, ti si budou moct dát limonádu nebo pivo na opraveném schodišti na Dlabačově,“ popsal Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Maximální doba nájmu je stanovena na 5 let a dalších 5 let s opcí. Celkový prostor k pronájmu má 51 m2. Součástí nabídky je také v jednom z pilířů umístěné sociální zařízení, které bude třeba zrekonstruovat. Díky spolupráci dvou městských společností – Dopravního podniku hl. m. Prahy a Kreativní Prahy – bylo možné nastavit podmínky výběrového řízení tak, aby rozhodujícím kritériem byla v první řadě kvalita záměru na využití prostoru a až poté cena a reference. Záměr na pronájem části smyčky už od začátku června město komunikuje s místními aktéry a zájemci se mohou hlásit do řízení do 30. června 2021. Začátkem července by pak měl být znám budoucí nájemce.

Tramvajová smyčka z roku 1948 byla postavena pro přesuny velkého množství účastníků a návštěvníků všesokolských sletů a spartakiád.

Vůz T3 ev.č. 5602 „Měsíček“ ve smyčce Dlabačov dne 5.8.2017
Tramvajová smyčka Dlabačov v současnosti

Zdroj: MHMP

Leave a Reply

%d bloggers like this: