V Brně se v sobotu 11. září uskuteční oslavy 75 let lodní dopravy

Lodní doprava na Prýglu letos slaví 75 let. V sobotu 11. září si mohou zájemci omrknout kotviště lodí, hangár nebo se dozvědět podrobnosti o historii lodí na Brněnské přehradě. Chybět nebudou ani vyhlídkové plavby. Akci DPMB spolupořádá s Teplárnami Brno a společně v rámci ní poukazují na důležitost čisté mobility. Všech sedm lodí dopravního podniku jezdí na elektrický pohon a jsou tak symbolem ekologické dopravy v Brně.

Naši předchůdci zde začínali před 75 lety v dnes nemyslitelných podmínkách. V podstatě pod širým nebem opravovali a vyráběli lodě, které od počátku převážely i stovky tisíc cestujících. S úctou k jejich práci se snažíme lodní dopravu nejen udržovat, ale i rozvíjet. Za poslední roky jsme přestavěli pět zastávek na bezbariérové, umožnili jsme platby kartou přímo na lodích a za vůbec největší úspěch považuji rekonstrukci lodi Morava. Zaměstnanci dopravního podniku ji postavili v roce 1955 a my ji po náročných opravách za 16 miliónů korun loni vrátili do provozu. I ta je tahákem dnešní akce,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Historie lodní dopravy na Brněnské přehradě

· S myšlenkou zavedení lodní dopravy si brněnský dopravní podnik pohrával ještě před vznikem samotné přehrady. Druhá světová válka celý proces zkomplikovala, ale zadařilo se a 5. května 1946 slavnostně tehdy na Kníničskou přehradu vypluly lodě Morava, Brno a osmnáctimístný člun Svratka. Zájem lidí dalece převyšoval kapacitu lodí a pamětníci vzpomínají na dlouhé fronty, které se v přístavišti tvořily. Až do roku 1949 lodě zajížděly pouze k Hradu Veveří. Na 6,3 km dlouhé trase lodě zastavovaly na zastávkách Kozí horka, Sokolské koupaliště, Osada, Rokle, Obora a Zouvalka.

· V prvním roce lodě dopravního podniku přepravily 124 tisíc lidí a zájem o tento druh dopravy nepolevoval. Svého vrcholu dosáhl v roce 1956, kdy se během sezóny svezlo neuvěřitelných 848 tisíc lidí. S rozvojem automobilové dopravy a zevšedněním lodní dopravy v dalších letech poptávka po plavbách klesala a dopravní podnik byl nucen některé lodě prodat nebo nechat stát na břehu.

· Až do roku 1961 lodě opravovali a sestavovali na břehu Brněnské přehrady zaměstnanci dopravního podniku. V dřevěném hangáru a jeho okolí tak pod jejich rukama vyrostly lodě Veveří a Úderník (trup dodán z Prahy), Pionýr, Mír, Praha, Moskva, Bratislava a Kyjev.

· Na přelomu tisíciletí se čím dál více začaly projevovat důsledky znečištění přehrady sinicemi, zájem o Brněnskou přehradu jako atraktivní turistický cíl klesal a tím i množství přepravených cestujících. Boj se sinicemi vyvrcholil v roce 2009, kdy kvůli upuštění přehrady lodě vůbec nevypluly. Od té doby se situace pozvolna začala zlepšovat a dnes je opět vyhledávaným místem pro rekreaci.

· V letech 2010–2012 pořídil brněnský dopravní podnik pět nových dvoupalubových lodí, které pojmenoval po partnerských městech Brna – Lipsko, Dallas, Vídeň, Utrecht a Stuttgart. Spolu s nimi brázdí přehradu i jednopalubové Brno. V roce 2020 je doplnila zrekonstruovaná loď Morava, kterou vyrobili zaměstnanci DPMB v roce 1955. Její původní název byl Moskva, poté byla přejmenována na Dallas a loni překřtěna na Moravu – jméno vybrala veřejnost. Rekonstrukce lodi trvala rok a půl a vyžádala si náklady 16 miliónů korun.

Lodní doprava dnes

· Během plavební sezóny převezou lodě na 245 tisíc cestujících.

· V sezóně dopravní podnik zaměstnává 13 kapitánů a 40 lodníků.

· Aktuálně na Brněnské přehradě vyplouvá sedm lodí.

· DPMB se dlouhodobě věnuje přestavbě zastávek na bezbariérové, kterých je aktuálně 7 z 10. Poslední takto přestavenou zastávkou je Sokolské koupaliště z roku 2020.

· Trasa v Bystrce do Veverské Bítýšky měří 9,5 km a lodě ji projedou za 70 minut.

Zdroj: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: