Statistiky Českých drah ukazují pomalý návrat cestujících do vlaků

Pokračující pandemie a další lockdowny u nás i v zahraničí loni zabránily většímu návratu cestujících na železnici. České dráhy v roce 2021 přepravily 120,7 milionu cestujících, což je o 3 % více než v roce 2020. Přepravní výkon stoupl o 5 % na 5,4 miliardy osobokilometrů.

Cestování na železnici omezovaly také v loňském roce protiepidemická opatření související s nemocí COVID-19. V Česku nejvíce klesala poptávka po cestování v době jarního lockdownu od začátku března do poloviny dubna a v mezistátní dopravě zasáhl adventní turistickou špičku rakouský lockdown v závěru roku.

Dá se říci, že pandemie COVID-19 nás zasáhla v uplynulém roce ještě více, než v roce 2020. Další vlny nemoci a její mutace, lockdowny, distanční výuka, obava seniorů z nákazy během cestování nebo změna chování zákazníků v reakci na pandemii, kdy se řada kontaktů a jednání přesunula do virtuálního prostředí internetu, se přirozeně projevily i na železnici. Přesto se nám podařilo v loňském roce přepravit o 3 miliony cestujících víc než v roce 2020,“ uvádí Ivan Bednárik. Ještě o něco lépe se dařilo v přepravním výkonu, který stoupl o 280,6 milionu osobokilometrů, což představuje nárůst o 5 %.

Růst přepravního výkonu naznačuje, že se nám vrací cestující také v dálkové a v mezistátní dopravě, ve které jsme loni přepravili skoro o 400 000 cestujících víc (pozn. přepraveno bylo 2,25 mil. cestujících). Přesto nám budou dlouhodobě chybět některé skupiny zákazníků, především turisté ze zámoří, kteří využívali vlaky pro cesty po Evropě i po samotném Česku,“ připomíná Jiří Ješeta, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

České dráhy trvale usilují o bezpečné cestování ve svých vlacích. Po celý loňský rok a také letos pokračuje dezinfekce vlakových souprav, sociální zařízení ve vlacích bylo doplněno o dávkovače dezinfekce a zaměstnanci jsou vybaveni ochrannými pomůckami. Společnost do těchto opatření investovala loni přibližně 160 milionů korun. Po celou dobu pandemie probíhá také testování zaměstnanců.

Zdroj: České dráhy, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: