OBRAZEM: Rychlovlak TGV přilákal v Praze stovky zájemců

Legendární francouzský rychlovlak TGV si mohli zájemci prohlédnout v Praze v pondělí 6. června. V odpoledních hodinách se pak vydal na cestu do Brna, kde je ve dnech 7. až 9. června 2022 vystaven v rámci expozice Správy železnic na mezinárodním železničním veletrhu RAIL BUSINESS DAYS.

Vystavovanou jednotku typu TGV PSE s evidenčním číslem 16 dodala v roce 1980 společnost Alstom pro projekt TGV Sud-Est (jihovýchod). Ten přinesl bezkonkurenční vlakové spojení Paříže s Lyonem. Jednalo se o součást série 109 jednotek s výrazným oranžovým nátěrem. Vlak o celkové délce 200 metrů tvoří dva hnací a osm vložených vozů. V původní konfiguraci nabízel celkem 368 míst. V roce 1981 dosáhl rychlostního rekordu 380 km/h. Na běžných spojích jezdil 300 km/h. Vlak sloužil v pravidelném provozu do roku 2018 a najel celkem 13 383 189 km.

Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic, k výstavní expozici tuzemského správce železniční infrastruktury řekl: „V prostorách veletrhu bude unikátní vlak vystaven po celé tři veletržní dny. Návštěvníci budou moci obdivovat nejen ladné nadčasové křivky venkovní skříně, ale současně bude umožněna i prohlídka interiéru. To vše doplní zajímavé informace týkající se jednotky TGV PSE s evidenčním číslem 16 a vysokorychlostních tratí vůbec. Jsem potěšen, že našemu týmu se podařilo vyjednat výraznou finanční podporu určenou na úhradu nákladů prezentace TGV v České republice u zástupců českého železničního průmyslu, který vítá výstavbu vysokorychlostních tratí jako novou příležitost a budoucnost rozvoje naší země. Správa železnic při návštěvě legendy spolupracuje s francouzským dopravcem SNCF, jehož zástupci budou navíc jednotku v rámci veletrhu doprovázet.“

Zroj: Správa železnic, foto: Pavel Šejna / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: