Šumperský závod Škoda Group slaví 75. výročí svého založení

Výročí 75 let od založení slaví v tomto roce šumperský závod Škody Group. Strojírenská firma ze Šumperka je dnes důležitým hráčem na poli výroby, modernizace a oprav železničních vozidel a také významným zaměstnavatelem v regionu.

Aktuálně zaměstnává bezmála 800 pracovníků a díky růstu počtu nových zakázek plánuje nabrat další desítky lidí na různé pozice ve výrobě či vývoji. Šumperský závod v posledních několika letech prošel výraznou modernizací a rozšířením výrobních kapacit za více než 460 milionů korun.

„Již bezmála 75 let pracujeme na tom, aby všechna vozidla našich zákazníků spolehlivě jezdila v té nejlepší kondici. Pod křídly Škodovky se firma zásadním způsobem rozvíjí, rostou naše kompetence i know-how, do rozšíření a modernizace závodu v Šumperku se v posledních letech investovaly stovky milionů korun. To vše je pro nás závazek být dlouhodobě úspěšní i v budoucnu. Stejně tak chceme být silným a perspektivním zaměstnavatelem,“ říká Aleš Měrka, generální ředitel šumperské společnosti Škoda Pars.

Významnou proměnou prošlo zázemí firmy v posledních dvou letech, kdy do inovace, modernizace rozšíření výroby Škoda investovala 460 milionů korun. Investice byly zaměřeny i na rozšíření výrobních kapacit o 35 procent. „Díky masivním investicím se podařilo navýšit kapacitu výroby a inovovat technologie, abychom mohli uspokojit rostoucí poptávku po modernizacích, opravách a také kvůli další práci v rámci Škoda Group. Budeme přijímat i nové zaměstnance, samozřejmě především do technických oborů, například elektromechaniky,“ říká Aleš Měrka.

Foto: Škoda Group

Šumperský podnik prošel ve své pětasedmdesátileté historii několika zásadními změnami. V roce 1947 byl položen základní kámen ke stavbě nového závodu a o 5 let později byl zahájen provoz ČSD – Dílen. V 70. letech se název podniku změnil na Železniční opravny a strojírny Šumperk. Nová etapa v historii podniku se začala psát v roce 1993, a to privatizací šumperských železničních opraven a strojíren ČSD společností Pars DMN s.r.o. Šumperk. V tomto období bylo také vedením rozhodnuto o rozšíření činností firmy o opravy dalších řad železničních vozidel a také tramvají. Nejvýznamnějším novodobým předělem bylo spojení s předním evropským výrobcem vozidel pro městskou a železniční dopravu – skupinou Škoda Transportation v roce 2008. Po začlenění do skupiny byly realizovány rozsáhlé investice do rozvoje technologií a výrobního zázemí, což podpořilo celkovou stabilizaci společnosti.

Zdroj: Škoda Group

Šumperská firma se může pochlubit řadou významných zakázek. Společnost například dodala více než dvě stě známých motorových jednotek Regionova, důležitými projekty firmy se staly i řídicí vozy, třeba řady 954 a 961, motorové vozy řady 842 či modernizace lokomotiv, vagónů a osobních vozů. Kromě toho se firma subdodavatelsky podílí i na výrobě nových vozidel, a to především dodávkami komponent pro elektrické jednotky InterPanter a RegioPanter a také byla součástí výroby tramvají pro turecké město Konya. Aktuálně se v Šumperku pracuje na řadě projektů, jde například o periodické obnovy a opravy lokomotiv, modernizace osobních vozů a železničních vozidel pro různé zákazníky.

Foto: Škoda Group

Zdroj a foto: Škoda Group

Leave a Reply

%d bloggers like this: