Na nové tramvajové trati k univerzitnímu kampusu začaly zkušební jízdy, provoz s cestujícím začne v prosinci

Po 35 měsících od poklepání základního kamene zkušebně vyjely tramvaje na nové trati spojující zastávku Osová a bohunický univerzitní kampus. Stavba za 1,4 miliardy korun vstupuje do závěrečného ověřovacího režimu. Po odzkoušení trati a všech technologií zde Dopravní podnik města Brna v prosinci spustí ostrý provoz s cestujícími.

Projekt stavby tramvajové trati spojující zastávku Osová a Univerzitní kampus byl zahájen za účasti vedení města Brna poklepáním základního kamene 14. října 2019. Tramvajová trať bude uvedena do provozu na konci tohoto roku. Dopravce počítá s tím, že na novou trať bude v budoucnu nasazovat nové obousměrné tramvaje Škoda ForCity Smart 34, které dodá společnost Škoda Group. DPMB uzavřel smlouvu na dodání až 40 kusů těchto moderních vozů.

„V tuto chvíli přecházíme do ověřovacího provozu, což je finální část celého projektu. Během necelých tří měsíců musíme ověřit, zda trať splňuje všechny provozní, technické i bezpečnostní podmínky a vyzkoušet všechny možné scénáře, ke kterým může dojít. Těšíme se, že od 10. prosince zde zahájíme ostrý provoz s cestujícími. Jsem pyšný, že jsme společnými silami dovedli tak velký projekt do konce v termínu, který jsme obyvatelům města slíbili. Děkuji všem, kteří se na stavbě podíleli a podílejí,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Náklady na stavbu 912 metrů dlouhé tramvajové trati činí 1,4 mld. Kč, přičemž se Dopravnímu podniku města Brna podařilo získat dotaci z evropských fondů ve výši 85 procent, tj. 1,157 mld. Kč. Samotný tunel měří 602 metrů. Nová tramvajová trať výrazně ulehčí přepravu zhruba 40 tisícům cestujících, kteří denně míří do oblasti FN Brno a Masarykovy univerzity. Novou trať budou obsluhovat tramvaje linky 8, které trasu z Hlavního nádraží na konečnou urazí za pouhých 15 minut.

Foto: DPMB
Nové obousměrné tramvaje Škoda ForCity Smart 34 od společnost Škoda Group

Zdroj a foto: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: