RegioJet nasadil do provozu v Ústeckém kraji první jednotky PESA

V neděli 11. prosince 2022 vyjely v Ústeckém kraji první nové nízkopodlažní soupravy PESA elf.eu.

Drážní úřad vydal povolení ke zkušebnímu provozu s cestujícími, kteří se tak poprvé v historii měli možnost svézt s těmito moderními jednotkami na trati z Ústí nad Labem do Děčína a Mostu přes Úpořiny.

Pořízení sedmi jednotek PESA Elf.eu navazuje na vítězství RegioJetu v poptávkovém řízení Ústeckého kraje na zajištění provozu regionálních spojů na linkách U5, U7 a U13 a doplňkových výkonů v rámci aglomerace Ústí nad Labem a na uzavření smlouvy o těchto výkonech mezi Ústeckým krajem a společností RegioJet.

„Od neděle jsou do zkušebního provozu s cestujícími nasazeny tři jednotky řady 654. Soupravy začaly postupně jezdit na lince U7 a zajišťují provoz mezi Děčínem a Ústím nad Labem, další začaly jezdit na lince U5 z Ústí nad Labem do Bíliny a Mostu. Nové jednotky budou ve všední dny také zajíždět zatím jedním párem vlaků do Žatce a Štětí. Plný provoz všech jednotek nastane koncem ledna příštího roku, kdy budou zaučeni všichni strojvedoucí,” říká Jakub Svoboda, výkonný ředitel vlakové dopravy RegioJet.

Pořizované jednotky PESA Elf.eu jsou dvoučlánkové soupravy elektrické trakce s napájením pro stejnosměrnou a střídavou trakci, schválené do rychlosti 160 km/h. Jsou tedy připraveny i na budoucí přepnutí stejnosměrné napájecí soustavy na střídavou v síti SŽ. Soupravy jsou plně bezbariérové – vozidlo je nízkopodlažní, výška nízké části podlahy a vstupních vestibulů je 600 mm nad temenem kolejnice. Dveře jsou vybaveny asistenčním schůdkem ve výšce 400 mm. Kromě národního zabezpečovače je vozidlo též vybaveno evropským zabezpečovačem ETCS pro možnost provozu i na tratích s výhradním provozem ETCS plánovaným na síti SŽ po roce 2025.

Foto: RegioJet

Vybavení interiéru vozidel

· Klimatizovaný prostor se 154 sedadly s opěrkami hlavy a rukou ve 2. vozové třídě.

· Zásuvky pro napájení drobné elektroniky napětím 230 V.

· Síť Wi-Fi pro zákaznické připojení na internet.

· WC pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

· Manuální plošina pro usnadnění nástupu a výstupu imobilních cestujících.

· Možnost přepravy dětských kočárků a jízdních kol.

· Akustický a vizuální informační systém pro hlášení zastávek

· Tlačítka pro přivolání pomoci a žádosti o výstup u zastávek na znamení.

· Kamerový systém pro zvýšení bezpečnosti.

· Centrální ovládání nástupních dveří s výběrem strany a ochranou proti sevření.

Foto: RegioJet
Foto: RegioJet

Zdroj a foto: RegioJet

Leave a Reply

%d