České dráhy budou ve Zlínském kraji zajišťovat železniční dopravu i po roce 2023

České dráhy podepsaly se Zlínským krajem dvě smlouvy na zajištění regionální drážní dopravy. Platit začnou od prosince 2023. Zasmluvněné tratě jsou rozděleny do dvou souborů, na takzvaný soubor A a C. Smlouvy budou platit šest let, tedy do prosince 2029. Vozový park v kraji díky tomu dozná zásadních změn, cestující se mohou těšit například na nové moderní jednotky RegioPanter.

Slavnostní podpis smluv se odehrál v jednotce RegioPanter na nádraží v Otrokovicích. A ne náhodou. Právě elektrické jednotky řady 640 budou novinkou na elektrizovaných tratích v regionu. Za České dráhy smlouvy podepsal náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta, za Zlínský kraj pak náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel.

„Těší nás, že jsme se domluvili na podmínkách a pokračujeme ve spolupráci se Zlínským krajem, této důvěry si velmi vážíme. Důležité je, že se cestující mohou těšit na pozitivní novinky. Například od roku 2025 nasadíme pět nových elektrických jednotek RegioPanter. Půjde o moderní bezbariérové vlaky, které nabídnou pohodlné a komfortní cestování. Nasadíme je na trati z Přerova do Břeclavi,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Třívozové jednotky RegioPanter cestujícím nabídnou komfortní interiér, téměř 240 míst k sezení, Wi-Fi připojení nebo možnost nabíjet drobnou elektroniku. Další novinkou bude šest jednotek RegioShark, které budou do Zlínského kraje redislokovány z jiných krajů a nahradí zde motorové jednotky Regionova. „Žraloci“ zároveň doplní šest jednotek RegioShark, které už v kraji jezdí. Díky novým smlouvám ČD investují do zlepšení dopravy ve Zlínském kraji přes 800 milionů korun.

Všechna stávající i nová vozidla v provozních souborech A a C budou osazena odbavovacími terminály, tzv. validátory a mobilním zařízením MOPAJ, sloužícím k samoobslužnému zakoupení jízdenek. V nástupním prostoru části vlakových souprav budou instalovány také sčítací technologie.

Drážní regionální doprava je ve Zlínském kraji rozdělena do čtyř provozních souborů. České dráhy nyní smluvně zajišťují provoz ve třech z nich, jedná se o „Provozní soubor A – Zlín střed“, „Provozní soubor C – Zlínský kraj elektrická trakce“ a „Provozní soubor D – Zlínský kraj – tratě č. 281, 303 a 305“. Nové smlouvy na provozní soubory A a C tak prakticky navazují na stávající kontrakty platné do konce příštího roku. Díky prodloužení spolupráce navíc dojde k provázání mezi soubory A a D, což přinese především optimalizaci oběhů vozidel.

V jízdním řádu 2022/2023 ujedou regionální spoje Českých drah na území Zlínského kraje celkem 2,783 mil. vlakokilometrů. ČD v regionu vypraví průměrně 326 vlaků, v pracovní dny 331 spojů, o víkendu pak 315 vlaků. V oblasti odbavení mohou cestující od nového jízdního řádu využívat významnou novinku. V e-shopu a také v mobilní aplikaci Můj vlak České dráhy nově prodávají jednotlivé jízdenky Integrované dopravy Zlínského kraje pro cesty po železnici.

Zdroj a úvodní foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: