Jihlavský DP připravil na neděli projížďky na nových trolejbusových linkách

Stavba nové trolejbusové trati o délce necelých 6 kilometrů začala dne 19. října 2021. Dokončenou trať předal městu zhotovitel 20. prosince 2022.

Na neděli 22. ledna 2023 připravil pro zájemce Dopravní podnik města Jihlavy projížďky na trasách nových trolejbusových linek G a H. Akce s názvem OTEVÍRÁME BEDŘICHOV proběhne od 09:30 do 15:45 hod. Na uvedené trasy budou vypraveny trolejbusy SOR 32Tr a Solaris 26Tr. Pro cestující budou jízdy na obou nových trasách zdarma.

Od středy 1. února se otevře nová trolejová trať na Bedřichov a změní se linkové vedení městské hromadné dopravy v Jihlavě. Vzniknou tři nové linky (dvě trolejbusové G a H a autobusová číslo 2).

„Jedním z hlavních bodů zadání města pro nové jízdní řády bylo zachovat celkový objem MHD. Ten se nakonec i přes rostoucí ceny energií dokonce o něco navýší,“ zdůraznil předseda představenstva dopravního podniku Radim Rovner s tím, že bylo zároveň nutné mírně optimalizovat a zefektivnit provoz některých málo využívaných spojů do okrajových částí města. „Počty spojů se zvyšují tam, kde je podle sčítání vyšší frekvence cestujících. Obsluha širšího centra města se nemění, naopak se navyšuje počet spojů v nejvytíženějších časech a na nejfrekventovanějších úsecích linek. Doprava se snižuje pouze do směrů, ve kterých nebyly spoje tak využívány a je tudíž neefektivní je provozovat,“ doplnil Rovner.

 „Chápeme, že v nových jízdních řádech se cestující musí nejprve zorientovat a zažít si případné nové časy odjezdů nebo nové názvy linek na svých zastávkách. Každopádně pro 98% cestujících se buď nic nezmění, nebo získají lepší a častější spojení, pouhá 2% cestujících z nejvzdálenějších částí města o některé nevyužívané a neefektivní spoje přijdou,“ řekl mluvčí města a DPMJ Radovan Daněk a dodal, že nastavení nových jízdních řádů se bude během prvních měsíců provozu důkladně vyhodnocovat a případně se změní na základě změřené vytíženosti a dle zájmu cestujících.

Investorem projektu „Rozšíření trolejbusové dopravy Jihlava – sever” je statutární město Jihlava. Stavba nových trolejí, sloupů, trafostanic a přidruženého veřejného osvětlení vyšla celkově na 134,3 milionů korun bez DPH. Realizace stavby je spolufinancovaná z Operačního programu Doprava 2014 – 2020, kde předpokládaná výše dotace bude činit cca 98  mil. Kč. 

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DP Jihlava a Magistrát města Jihlavy

Leave a Reply

%d bloggers like this: