Poslední březnový víkend zahajuje v Praze a Středočeském kraji sezóna výletních vlaků

Sezóna výletních vlaků začíná v Praze a Středočeském kraji již o víkendu 25. a 26. března.

Letos čeká na cestující celá řada novinek. Nostalgické vlaky „Párou Prahou“ pojedou po nové polookružní trase do Roztok u Prahy a parním vlakem „Párou Posázavím“ se budou zájemci moci vydat i do města Sázava. Cestující se mohou těšit také na pohodlnější jízdu výletním vlakem Cyklohráček. Jednotlivé vozy soupravy totiž prošly během zimní přestávky generální opravou. Vlak bude kvůli výlukám část sezóny jezdit po odklonové trase z Prahy přes Kralupy nad Vltavou, Straškov a Zlonice kolem hory Říp. Prázdninové jízdy Cyklohráčku budou rozšířeny na dva dny v týdnu. Nejen cykloturisté mohou využít k výletu také tradiční turistické vlaky Český ráj a Cyklo Brdy.

Cyklohráčkem do Slaného, pod Říp a dalších míst Středočeského kraje

Mezi cestujícími oblíbený Cyklohráček vyjíždí do své jubilejní 10. sezóny. Vozy prošly během zimy celkovou renovací. Byla provedena výměna podlahy, rekonstrukce toalet a pro nejmenší cestující vylepšeny herní prvky ve vozech. Stejně jako v předchozích letech bude jezdit opět o sobotách, nedělích a státních svátcích od 25. března do 29. října 2023.

Dva páry spojů pojedou po obvyklé trase z Prahy hl.n. přes Pražský Semmering, Hostivici, Středokluky a Podlešín do Slaného a ve vybrané termíny budou tyto spoje prodloužené až do Zlonic. V období od 15. dubna do 16. července 2023 ovlivní provoz Cyklohráčku výluková činnost na jeho pravidelné trase, kvůli které bude jezdit odklonem přes místa, kde v současné době vlaky jezdí už jen zřídka. Z Prahy se během této výluky vydá Cyklohráček podél Vltavy do Kralup nad Vltavou a dále kolem renesančního zámku v Nelahozevsi až do blízkosti památné hory Říp. Projede po trati mezi Straškovem a Zlonicemi, kde v současnosti není pravidelný provoz osobních vlaků, a svou jízdu ukončí ve Slaném.

U Cyklohráčku máme pro cestující jednu zásadní novinku, díky které bude cestování tímto výletním vlakem ještě pohodlnější. Vozy Cyklohráčku prošly v zimním období generální opravou, při které došlo mimo jiné k modernizaci toalet, topení či renovaci interiéru. Vylepšili jsme také Vůz plný balónků, jehož interiér dostal zcela nový růžový kabát a díky úpravám některých míst k sezení došlo ke zvětšení původního balónkoviště. To je nyní zabezpečené stabilnějším materiálem pro bezpečnost malých i velkých výletníků,“ vysvětluje Jakub Goliáš z Českých drah. Cyklohráček prošel také dalšími drobnými opravami původního stanoviště strojvedoucího v oranžovém nízkopodlažním voze, které bylo před několika lety přestavěno na dětskou hernu.

Novinkou bude také rozšíření jízd Cyklohráčku během letních prázdnin. „Loni se nám osvědčily speciální výlety o prázdninových středách do zajímavých míst ve Středočeském kraji. Vzhledem k velkému zájmu cestujících proto letos ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou rozšiřujeme četnost těchto letních jízd. Zájemci se tak mohou těšit na celkem 14 výletů, které se uskuteční každé úterý a čtvrtek v období od 11. července do 24. srpna,“ uzavírá Jakub Goliáš. Detaily ke speciálním jízdám najdou zájemci brzy na webu Cyklohráčku.

v letošní sezóně budou cestující moci využít nabídky drobného občerstvení formou tzv. ČD Minibaru.

Nostalgické jízdy – letos nově do Roztok u Prahy a do Sázavy

Stálicí ve volnočasové nabídce Českých drah v Praze a okolí už se staly nostalgické jízdy parními vlaky, které se nazývají „Párou Prahou“ a „Párou Posázavím“.

Všechny parní vlaky budou letos začínat i končit svou jízdu na nádraží Praha-Vršovice, které v nedávné době prošlo celkovou rekonstrukcí včetně vybudování bezbariérového přístupu na všechna nástupiště, propojovacího podchodu do Nuslí a nového informačního systému.

Letos bude upravena trasa jízdy „Párou Prahou“. „Tento vlak pojede po nové polookružní trase z Vršovic přes Libeň do Roztok u Prahy a odtud přes pražské hlavní nádraží zpět do Vršovic. Po původní trase přes Prokopské údolí do Hostivice a zpět po Pražském Semmeringu pojede parní vlak pouze v sobotu 8. dubna během velikonočního víkendu,“ upřesňuje Jakub Goliáš. Parní jízda v nové trase do Roztok u Prahy je naplánována na 6. května a 30. září.

Nostalgické vlaky „Párou Posázavím“ svezou fanoušky železniční nostalgie po trase přes Davli a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou. V Týneckém hradu budou cestující moci opět navštívit zajímavé tematické výstavy a akce. Tyto jízdy se uskuteční ve dnech 9. dubna, 7. května, 23. července, 20. srpna a 1. října.

Turistické vlaky nejen do oblasti Českého ráje a Brd

I letos budou České dráhy vypravovat o víkendech a státních svátcích v období od 25. března do 29. října 2023 vlak „Český ráj“, který zaveze cestující z hlavního města na výlet nejen za Rumcajsem do Jičína, ale i do oblasti Prachovských skal nebo Hruboskalska, kde je možné navštívit třeba hrad Valdštejn. Vlak je určen pro pěší i cykloturisty a bude odjíždět z pražského Masarykova nádraží v 8:54 hod.

Turisté se budou znovu moci vypravit na výlet i vlakem „Cyklo Brdy“, a to nejen do malebné přírody Brd, ale i do hornického města Příbram nebo na zámek v Březnici a Blatné. Vlak bude odjíždět z Prahy hl.n. v 8:35 hod. V období od 11. června do 29. října 2023 bude na tento vlak navazovat v Březnici přípoj do Rožmitálu pod Třemšínem. Na trati mezi Březnicí a Rožmitálem objednal Středočeský kraj v tomto období celkem čtyři páry sezónních vlaků.

Další plánované železniční akce v roce 2023

Na letošní rok jsou plánované také další zajímavé akce pro fanoušky železnice a veřejné dopravy. Spolupracují na nich České dráhy, Pražská integrovaná doprava a řada dalších partnerů:

· 22. 4. 2023: Regionální den PID, Kutná Hora město

· 3. 6. 2023: Pražský dopravní den dětí, Praha-Braník

· 9. 9. 2023: Pražský železniční den, Praha-Vršovice

· 7. 10. 2023: Den Cyklohráčku, Slaný

Zdroj: České dráhy, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: