Od pondělí si cestující v brněnské MHD připlatí za černou jízdu

Dopravní podnik města Brna zvyšuje od pondělí 1. května pokuty za jízdu bez platného jízdního dokladu.

Místo 800 Kč zaplatí cestující bez platného jízdního dokladu nově 1000 Kč. Jen za uplynulé tři měsíce jelo načerno 10 087 lidí. Nejčastěji bez jízdenky cestují lidé ve věkové skupině 18-25 let (26 %) a 30-40 let (21 %).

„Důvodem je prevence a také zjednodušení administrativy. Je nutné si uvědomit, že jízdné v brněnské MHD se více než 10 let nezvedalo a nákup jízdenky je velmi jednoduchý. Není tak důvod, proč jezdit bez ní. Pokud tak někteří lidé činí, ať si připlatí,“ uvedl Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.

Od prvního května zaplatí cestující bez platného jízdního dokladu ve vozech MHD pokutu 1000 Kč. Platit mohou hotově nebo kartou. „Možnost platby kartou jsme zavedli v roce 2016. Terminálem je vybaven každý z našich revizorů. Zhruba 70 % pokut placených na místě je uhrazeno právě bankovní kartou,“ podotýká Vít Prýgl, vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna.

Pokud lidé nevyužijí možnost zaplatit pokutu na místě, mohou tak učinit přes e-shop www.brnoid.cz, na doplatkové pokladně DPMB nebo zasláním na účet. V těchto případech je sankce stanovena na 1500 Kč plus cena základní jízdenky 25 Kč.

V loňském roce přistihli revizoři DPMB ve vozech 34 401 neplatičů. Jejich věková struktura zůstává dlouhodobě stejná. Dopravci ze zákona nesmí nastavit vyšší sankci, než je 1500 Kč.

Zdroj: DPMB, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: