Po více než roce se vrací tramvaje na estakádu mezi Ohradou a Palmovkou

Od soboty 3. června 2023 se cestujícím otevře opět spojení po tramvajové estakádě ze Žižkova na Palmovku.

Rekonstrukci a modernizaci tramvajové tratě Ohrada – Palmovka dlouhého téměř 1,5 kilometru zahájil DPP 28. března loňského roku.

Pracovníci v rámci této investiční akce odstranili z estakády celé tramvajové těleso, aby se dostali k mostní konstrukci, kterou opravili a kompletně přeizolovali. Jen z estakády to znamenalo demontáž 1 246 metrů kolejí, více než 1 800 dřevěných pražců a odtěžení 2 650 m3 štěrku z kolejového lože. Došlo i k přeložkám optických a inženýrských sítí vedených pod evakuačními chodníky. Nově jsou uloženy přímo v tubusu mostu jako v kolektoru, čímž se zlepšila jejich dostupnost. Kompletní rekonstrukcí prošlo také odvodnění mostu i tramvajové tratě. Všech 22 trakčních bran i osvětlení estakády prošlo repasí. Nově přibyly mazníky, díky nimž se sníží opotřebovávání kolejnic. Na vybudování nové tratě bylo potřeba přes 1 800 nových betonových pražců a celkem 218 tun nových kolejnic.

Tramvajová trať Ohrada – Palmovka, která poprvé přímo spojila Libeň se Žižkovem, byla zprovozněna 22. listopadu 1990. 

Rekonstrukce tramvajové tratě Ohrada – Palmovka (foto: Petr Antony / Dopraváček.eu)

Tato zásadní spojnice mezi Žižkovem a Palmovou změní provoz tramvajových linek 1, 6, 10, 11, 13, 14, 19 a 95.

V souvislosti s těmito změnami dojde i k dočasnému přetrasování linky číslo 7 a 19 (prohození konečných zastávek). Důvodem je dostupný počet obousměrných tramvají do doby otevření tramvajové trati do Slivence s novou koncovou smyčkou.
Linka číslo 7 pojede v trase Radlická – …Strašnice a dále přes Želivského, Palmovku na Lehovec.
Linka číslo 19 pojede v trase Pankrác – …Strašnice – Depo Hostivař.
Tímto řešením zkrácení linky číslo 19 dochází podle organizátora dopravy k úspoře tolik potřebných obousměrných vozů pro linku 17 do Libuše.

Rekonstrukce tramvajové tratě Ohrada – Palmovka (foto: Petr Antony / Dopraváček.eu)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: