Brněnský dopravní podnik dokončil opravu historické tramvaje 4MT

Tramvaj jezdila v minulosti v Brně s evidenčním číslem 4058.

Opravu historické tramvaje 4MT z roku 1954 provedli pracovníci Dopravního podniku města Brna. Vůz je vybaven reproduktory, kávovarem nebo třeba lednicí. Tramvaj bude celoročně k pronájmu na soukromé jízdy, oslavy, večírky či na netradiční firemní akce.

Karoserii svařila Královopolská strojírna, elektrickou výzbroj dodala plzeňská Škodovka a kompletace proběhla v dílnách DPMB. Do vozu, pro který je typická kovová karoserie, byla doplněna i madla. Nově je tak možné přepravovat i stojící cestující.

„Vnější vzhled vozu zůstal bez výrazných změn, zato interiér prošel kompletní proměnou. Červená látková křesílka byla nahrazena podélnými koženkovými lavicemi. Místo pevně umístěných stolů se použily odnímatelné s nerezovou konstrukcí. Vůz je navíc nově vybaven lednicí, kávovarem nebo třeba monitory a reproduktory,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Historická tramvaj 4MT (foto: DPMB)

„V provozu s cestujícími byl vůz až do roku 1974. Do té doby měl také evidenční číslo 145. Následně dostal označení 4058 a dalších 20 let sloužil jako posunovací služební tramvaj v areálu ústředních dílen v Medlánkách. Na rozdíl od ostatních služebních vozů však nebyl sešrotován, ale byl přestavěn na historickou salónní tramvaj, pro kterou se vžilo označení kavárenská tramvaj,“ doplnil Havránek. Takto jezdil vůz do konce roku 2019, kdy už nebylo možné jej s ohledem na technický stav provozovat.

Rekonstrukce historické tramvaje 4MT v Medlánkách

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPMB

Leave a Reply

%d bloggers like this: