Slovenské dráhy oslavují 175. výročí železnice. Mezi Bratislavou a Košicemi bude jezdit vůz s výstavou obrazů

Slovenský výtvarník Luka Brase představí svou tvorbu ve vlacích ZSSK.

Železničná spoločnosť Slovensko představila společenský vůz s novým designovým polepem, který prezentuje umělecká díla výtvarníka Luku Braseho. Zároveň se v něm budou moci cestující osvěžit, společenský vůz bude totiž plnit i funkci pojízdné kavárny s občerstvení díky zprostředkovateli firmě WAGON SLOVAKIA KOŠICE (WGS).

Výstava se skládá z 10 obrazů ve formátu 50 x 50 cm umístěných ve společenském voze. Zajímavostí bude 3D rozšířená realita prostřednictvím aplikace Illustory. Cestující si ji mohou stáhnout přímo u vozu, prostřednictvím QR kódu.

Samotný polep vozu je také z dílny slovenského výtvarníka. Luka Brase ho navrhl spolu s grafickým designérem, přičemž ztvárňuje i motivy na téma 175. výročí příjezdu prvního parního vlaku na území Slovenska. Svou velikostí se řadí mezi největší umělecká díla na Slovensku.

Společenský vůz bude na TATRANECH plnit funkci bistro vozu, přičemž se v něm budou nabízet teplé nápoje jako například káva a čaj, balené nealkoholické (voda, slazené nápoje, džusy) i alkoholické nápoje (pivo, víno), rozlévaný alkohol a točené pivo. Co se týče jídla, cestující si mohou pochutnat na bagetách a sendvičích, sladkých a slaných pochutinách jako tyčinky, chipsy, horalky atp.

Luka Brase se narodil v roce 1983 v Dolním Kubíně. Studoval na Akademii umění v Banské Bystrici. Absolvoval 33 samostatných výstav v Norsku, Belgii, Nizozemsku, Rakousku, Německu, Irsku, na Slovensku, ve Velké Británii, Maďarsku, Švýcarsku, Íránu, České republice, USA – New York, Washington DC, Philadephia, Los Angeles, Číně – Šanghaj a Peking. Má za sebou 18 skupinových účastí v Nizozemsku, Rakousku, České republice, na Slovensku, v Irsku, Francii, mezi nimi významné výstavy v Kün-stlerhaus Wien, Affordable Art Fair Amsterdam, Accessible Art Fair Bratislava a Cite Internationale Des Arts v Paříži . Jeho díla jsou součástí stálé sbírky v Muzeu umění – SUPEC Šanghaj v Číně. V roce 2012 byla jeho díla zařazena do vídeňské aukce v Bank Austria Kunstforum, společně s osobnostmi jako Andy Warhol, Marc Chagall a Christo. Ilustroval několik knižních publikací, naposledy knihu o Fridu Kahlo v pražském vydavatelství. Jeho díla patří do soukromých sbírek v mnoha zemích světa. Je zakladatelem projektu Art on the way a zastupuje jej DE Galerie v Den Haagu v Nizozemsku a galerie Artgogo v Šanghaji v Číně. Luka Brase pracuje a žije po celé Evropě.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: ZSSK

Leave a Reply

%d bloggers like this: