Ze šumperské výroby vyjela první elektrická jednotka RegioPanter (foto: Škoda Group)

Škoda předala první „šumperský“ RegioPanter Českým drahám

Ze šumperské výroby vyjela první elektrická jednotka RegioPanter s označením 20 Ev. Souprava byla ve středu 18. 10. slavnostně předána Českým drahám, které jej budou provozovat v Olomouckém kraji.

Škoda Group v letošním roce obnovila výrobu vlaků ve svém závodě v Šumperku. V něm se odehrává kompletní montáž a oživování elektrických jednotek RegioPanter typu 20 Ev určených pro provoz v Olomouckém kraji. Jednotlivé komponenty vlaků jsou vyráběny ve výrobních závodech skupiny v Plzni a Ostravě. Na Olomoucku bude nasazeno celkem 27 RegioPanterů druhé generace, z toho 14 bude vyrobeno právě v Šumperku.

RegioPanter druhé generace disponuje 234 místy k sezení, může jezdit rychlostí 160 km/h, je vybaven zabezpečovacím systémem ETCS a radiokomunikací GSM-R. Cestujícím nabízí komfortní cestování a služby na úrovni 21. století. Díky rekuperaci je jeho provoz také šetrný k životnímu prostředí.

Skupina počátkem letošního roku oznámila návrat výroby do Šumperka, kam rozšířila výrobu elektrických jednotek pro České dráhy. Do té doby šumperský závod zajišťoval především servis a modernizaci kolejových vozidel. Aktuálně se zde nachází další čtyři jednotky v různé fázi rozpracovanosti, které budou zákazníkovi brzy doručeny.

„Náš nejnovější typ třívozové jednotky RegioPanter získal od drážního úřadu schválení, a tak nic nebrání tomu, aby byl uveden do plného provozu. Do Olomouckého kraje již byly nasazeny tři soupravy, nyní k nim dodáme další dvě z této nové generace. A mezi nimi navíc úplně první, kterou jsme vyrobili v Šumperku. Rozšíření výroby do Šumperka má určitě pozitivní vliv na tempo výroby, které tímto urychlujeme,“ říká Tomáš Ignačák, President Region CZ/SK & Central East ve Škoda Group.

České dráhy na základě smlouvy s Olomouckým krajem na zajištění dopravní obslužnosti zakoupily 27 nových třívozových RegioPanterů. Všechny budou uvedeny do provozu do jara 2024 a v cílovém stavu obslouží linky Šumperk – Uničov – Olomouc – Přerov – Vyškov, Nezamyslice – Olomouc – Zábřeh na Moravě – Kouty nad Desnou a Olomouc – Přerov – Vsetín.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: Škoda Group

Leave a Reply

%d bloggers like this: