Libchavský výrobce dodá do Prahy až 100 elektrobusů

Dopravní podnik hlavního města Prahy uzavřel se společností SOR Libchavy smlouvu na dodání až 100 12metrových elektrobusů.

Libchavský výrobce se stal vítězem výběrového řízení vypsaného 26. května 2023. Elektrobusy s dvoupólovým nabíjením budou vybaveny elektrovýzbrojí od Škody Electric. Baterie Li-Ion o celkové kapacitě 308 kWh mají vozům zajistit dojezd 100 km.

DPP požaduje záruku životnosti akumulátorů minimálně pět let nebo nájezd 360 tisíc kilometrů, přičemž během životnosti akumulátorů musí být zachovány minimální hodnoty dojezdu. Výrobce současně musí být schopen dodat náhradní akumulátory po dobu deklarované životnosti vozidla, která by měla být minimálně 144 měsíců (12 let) v městském provozu. DPP požadoval na elektrobusy záruku minimálně 60 měsíců (5 let) v městském provozu. 

Elektrobusy musí být podle platných Standardů kvality PID. Mají mít k dispozici minimálně 25–35 sedadel pro cestující, z čehož minimálně 6 vyhrazených pro osoby se sníženou schopností pohybu nebo orientace. Samozřejmostí musí být výbava celovozovou klimatizací. Nad rámec Standardů kvality PID musí vozy mít dvě místa pro přepravu cestujících na invalidním vozíku nebo kočárku, interiérové i vnější bezpečnostní a asistenční kamery a systém automatického počítání cestujících. Ve vozidlech budou nainstalovány GNSS přijímače signálu systémů především GPS a Galileo pro prostorové určování polohy s přesností pět metrů.

V rámci uzavřené smlouvy má výrobce dodat i 35 sad hardware a software pro diagnostiku závad vozů, 20 ks přenosných nabíječek a 100 ks nových trakčních akumulátorů.

Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: