V Praze se testuje další hybridní autobus, zapůjčen je Solaris Urbino 12 Hybrid

Dopravní podnik hl. m. Prahy testuje další hybridní autobus. Po testování hybridního autobusu Volvo 7900 LAH má nyní zapůjčen dvanáctimetrový nízkopodlažní autobus Solaris Urbino 12 Hybrid s celkovou kapacitu 102 cestujících (24 sedících a 78 stojících), který poskytla k dvouměsíčnímu ověřovacímu provozu společnost SOLARIS CZECH spol. s r. o. Cestující se s tímto autobusem mohou svézt na linkách číslo 133, 165, 175, 207 a 213 až do 22. září 2019. Vůz je přidělen na testování do provozovny Hostivař a označen evidenčním číslem 4999.

„Chci, aby DPP byl vlajkovou lodí mezi dopravními podniky v České republice a pokračoval v cestě stát se moderní společností 21. století, která pracuje s nejmodernějšími technologiemi dneška. Je důležité zkoušet a vyhodnocovat, jaké výsledky hybridní autobusy přinesou v pražských ulicích. Vedle toho takovéto systémy mají např. tyto výhody: zvýšení komfortu cestujících, snížení provozních nákladů, emisí a hlukové zátěže,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

K představení hybridního autobusu Solaris došlo v pondělí 22.7.2019 na autobusovém obratišti Želivského.

„V souladu s nedávno uzavřeným klimatickým závazkem hl. m. Prahy na snižování emisí pokračujeme v testování a přípravě projektů nízkoemisních a bezemisních autobusů, a to zejména s využitím elektrické trakce. Zavádění elektrobusů, bateriových trolejbusů, ale i dalších alternativních technologií je však poměrně časově náročné, a to hlavně s ohledem na nutnost budování nabíjecí či plnící infrastruktury a s tím související územní, stavební a majetkoprávní řízení,“ říká Jan Barchánek, vedoucí jednotky Provoz Autobusy DPP a doplňuje: „Po otestování a vyhodnocení různých verzí hybridních autobusů ve skutečném provozu v Praze budeme příští rok rozhodovat o jejich možném trvalém nasazení na linky DPP. “

Hybridní autobusy v testované konfiguraci sice stále částečně využívají naftový pohon, nemají však žádné limity denního dojezdu a nepotřebují nabíjecí infrastrukturu. Hybridní řešení pohonu významně snižuje spotřebu nafty i produkované emise a zároveň omezuje hlučnost vozidla. Hybridní autobusy tak mohou být logickým mezičlánkem mezi klasickými autobusy s naftovými motory a připravovanými projekty zcela bezemisních vozidel.

Autobus, který bude DPP testovat, používá technologii takzvaného sériového hybridu. Vznětový motor pohání generátor, který zároveň slouží k jeho startování. Kola roztáčí elektromotor napájený právě z generátoru či z trakčních kondenzátorů umístěných na střeše. To znamená, že mezi vznětovým motorem a koly není žádná mechanická vazba. Kondenzátory se dobíjejí při brzdění vozidla nebo spalovacím motorem. Použití kondenzátorů k ukládání energie dovoluje výrobci deklarovat životnost celého hybridního hnacího řetězce na 12 let.

Technický popis vozidla:

 • Výrobce: Solaris Bus & Coach S.A., ul. Obornicka 46, Bolechowo-Osiedle, 62-005 Owińska, Polsko
 • Obchodní označení: Solaris Urbino 12 Hybrid
 • Palivo: motorová nafta
 • Vznětový motor: Cummins ISB4.5E6C21H EURO VI c o objemu: 4500 cm³
 • Maximální výkon: 151 kW/2300 ot./min.
 • Výkon generátoru: 145 kW
 • Výkon elektromotoru: 120 kW (krátkodobě až 170 kW)
 • Celková délka: 12 m
 • Šířka: 2,55 m
 • Výška: 3,1 m
 • Rozvor náprav: 5,9 m
 • Provozní hmotnost: 11 665 kg
 • Největší povolená hmotnost: 19 000 kg
 • Nejvyšší rychlost: 75 km/h

Dopraváček, zdroj: DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: