Redakční test autobsu Scania Citywide Suburban LE

Společnost POHL Kladno pořídila v říjnu roku 2018 dvoudveřový autobus Scania Citywide Suburban LE 12M, který provozuje v systému Pražské integrované dopravy. Původně předváděcí vůz byl vyroben již v roce 2017. Tento model společnost Scania nabízí v různých délkových variantách, aby odpovídal maximálně potřebám svých zákazníků. Nás zajímalo, jak se po čase provozu vůz osvědčil, jízdní vlastnosti a jaké úpravy by byly z pohledu řidiče vítány.

Během jízdy jsme pozitivně hodnotili hladkou práci automatizované převodovky Opticruise, především při rozjezdech nebo zpomalování nedocházelo k nepříjemnému cukání. Scania do vozidel montuje vlastní převodovky, které se používají také u nákladních vozidel a zaručují velmi dobré řazení. Jako cestující vnímám hluk od větru, který způsobuje špatné těsnění dveří, při vyšší rychlosti autobusu je znatelnější ( jedná se o vadu několika málo kusů, u dalších vozů se již neobjevuje). Ve vozidle neslyšíme žádné „skřípání“ plastů a i dobře laděný interiér zaručuje příjemnou jízdu.

Celkově první dojem byl tedy pozitivní, k tomu přispěla i celovozová klimatizace a možnost dobití drobné elektroniky díky USB nabíječkám. Vzhled i výbava vozidla odpovídá již požadavkům Pražské integrované dopravy.

Elegantně uspořádaná palubní deska, nastavitelný volant a pohodlné sedadlo zajišťují řidiči pohodlnější jízdu. V kabině nám ovšem chyběl držák na pití a prostor na odložení tašky nebo batohu řidiče. Rozhodně je na každém řidiči, co mu vyhovuje a co ne.

Zpřísněné požadavky na odolnost skeletu, které přikazuje bezpečnostní norma ECE R66.02, zaručují u konstrukce autobusů Scania schopnost pohltit podstatně více nárazové energie, aby při případné nehodě byla zachována maximální bezpečnost cestující. Rám i kostra vozidla jsou z nerezových profilů, Scania totiž dlouhodobě dbá na bezpečnost cestujících i řidičů. I proto vozidla s Griffinem ve znaku procházejí nárazovými testy, které jsou často mnohem přísnější, než nařizují předpisy.

Při celkovém hodnocení autobusu Scania Citywide Suburban LE bychom tomuto vozu dali 8 bodů z deseti. Vozidlo přesně odpovídá svému účelu především pro provoz na příměstských linkách.

Výhodou servisní sítě společnosti Scania je dostupnost jednotlivých poboček 7 dní v týdnu.  K běžné garanční prohlídce nebo opravě tak může být autobus přistaven i o víkendu, kdy je vytížení autobusů nižší.

Dopraváček

1 komentář: „Redakční test autobsu Scania Citywide Suburban LE

  • Ne 3. 10. 2021 (22:11)
    Permalink

    U nás patnáctimetrové Suburbany od Scanie jezdí už 3 roky a ze strany cestujícího nejsem příliš spokojen. V servisech tráví každý měsíc. V zadní části vozidla jde slyšet znatelný hluk motoru a převodovky. O vrzání plastů ani nemluvě.
    Toď můj názor na Scanie

    Reagovat

Leave a Reply

%d bloggers like this: