OBRAZEM: Správa železnic předvedla simulovanou srážku autobusu s vlakem

V rámci Mezinárodního dne bezpečnosti na železničních přejezdech, který se koná ve středu 17. června, předvedla Správa železnic simulovanou srážku autobusu s vlakem a následnou ukázku postupů HZS Správy železnic v mimořádných situacích zahrnujících vyproštění cestujících speciální technikou, první pomoc a protipožární opatření.

Areál ONJ Praha, 17. června 2020

Brzdná dráha nákladního vozidla o celkové hmotnosti 40 tun je při rychlosti 80 km/h na suché silnici zhruba 130 metrů, vlak který se na regionální trati pohybuje rychlostí 80 kilometrů za hodinu, bude brzdit přes 400 metrů. Rychlík jedoucí na koridoru rychlostí 160 kilometrů za hodinu po spuštění všech brdových systémů ujede až do úplného zastavení dalších 1600 metrů. Pokud se někdo rozhodne nerespektovat výstražné zařízení přejezdu a pokusí se projet těsně před přijíždějícím vlakem, nedává strojvedoucímu fakticky žádnou možnost zastavit před blížícím se nebezpečím a odvrátit tak srážku.

A právě to je případ i naší simulované srážky autobusu a osobního vlaku na přejezdu. Celá událost je o to smutnější, že ji zavinil řidič profesionál, který je zodpovědný za bezpečí a životy svých pasažérů. Bohužel v tomto případě nerespektoval výstražné zařízení přejezdu, které již bylo v činnosti, a na přejezd vjel přímo před čelo osobního vlaku. Naprosto identická nehoda se přitom skutečně stala tuto neděli 14. června. Při střetu osobního vlaku a linkového autobusu sice nikdo nepřišel o život, došlo ale ke zranění 10 cestujících. Jeden musel dokonce být se zraněním ohrožujícím život přepraven leteckou záchrannou službou do nemocnice.

I přes různé osvětové, preventivní a bezpečnostní kampaně počty srážek automobilů na přejezdech, ale hlavně počty usmrcených osob klesají jen pomalu. Správa železnic proto využívá každé možnosti, jak na tuto skutečnost upozornit. Kdyby se nám díky této akci podařilo zachránit byť jediný život, bude to mít smysl,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Ve statistikách srážek na železničních přejezdech z profesionálů jednoznačně vedou řidiči nákladních vozů, kteří v letech 2014–2020 způsobili celkem 66 nehod. Řidiči autobusů způsobili za stejné období celkem sedm nehod. U srážek s osobními vozidly je počet nehod prakticky setrvalý a pohybuje se kolem 110 ročně. Celkově tak každý rok dochází ke zhruba 160 střetnutím, při kterých umírají desítky lidí. Loňský rok byl v tomto ohledu rekordní, zemřelo 43 osob.

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: