V Praze byl představen autobus v nově schválené vizuální podobě systému PID

Ve středu 16. září 2020 byl před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí představen první autobus SOR NB12 v nově schválené vizuální podobě systému Pražské integrované dopravy. Jednalo se o vozidlo Dopravního podniku hl. m. Prahy evidenčního čísla 3694.

Podle zveřejněných informací DPP bude uvedený autobus vypraven ve čtvrtek 17. září na první pořadí linky číslo 176.

Nové grafické řešení podoby dopravních prostředků a kompletní vizuální identity integrované veřejné dopravy Hl. m. Prahy a Středočeského kraje vzešlo z designérské soutěže, kterou měla na starosti profesionální organizace Czechdesign. Zástupce odborné poroty v soutěži nejvíce oslovil návrh vítězného studia superlative.works.

V novém designu budou dodávána všechna další nově pořizovaná vozidla nebo vozy, které projdou modernizací či velkou opravou a musely by se stejně nově lakovat nebo polepovat.

Nejvýraznějším prvkem na vozidlech budou červené vertikální pruhy, které vycházejí z nového vizuálního stylu. Mají podpořit bezpečnost v provozu, snadnou viditelnost na dálku, orientaci při nastupování a zároveň odlišit pražskou a středočeskou dopravu nezaměnitelně od okolních dopravních systémů.

Nové grafické řešení se netýká tramvají typu T3 a zatím ani Škoda 15T a metra typu M1.

„Zajistili jsme první prototyp připravované nové vizuální identity PIDu na jeden z našich standardních autobusů, aby bylo možné ke grafickému návrhu odladit všechny připomínky, včetně těch například ze strany slabozrakých. Až bude Radou hlavního města Prahy schválen finální grafický manuál nové jednotné vizuální identity PIDu, začneme podle něj soutěžit a objednávat nová vozidla pro DPP. Předpokládáme, že první z nich v novém designu by v DPP měla jezdit v průběhu příštího roku. Nová vizuální identita PIDu se bude objevovat na vozidlech DPP postupně, v závislosti na přirozené obnově vozového parku, tempem zhruba sto autobusů za rok. Vzhledem k velikosti autobusové flotily DPP obměna potrvá zhruba deset let,“ dodal generální ředitel DPP Petr Witowski.

Nové grafické podoby dopravních prostředků a kompletní vizuální identity představené začátkem srpna 2020 (grafické studio superlative.works):

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: MHMP

Leave a Reply

%d bloggers like this: