Solaris uvedl na trh nový elektrický model Urbino 15 LE electric

Společnost Solaris Bus & Coach představila nový elektrický model v portfoliu Solaris. Elektrobus Urbino 15 LE electric je první elektrický model Solarisu určený pro městskou i meziměstskou dopravu.

Výrobce oznámil odhalení modelu Urbino 15 LE electric na začátku roku, před vypuknutím pandemie koronaviru v Evropě. Právě kvůli obtížným v období pandemie se společnost Solaris rozhodla oslavit premiéru svého nového elektrického vozidla online, protože chtěla dodržet slovo pro zákazníky, ale také zajistit bezpečnost pro všechny.

Srdcem nového modelu Urbino 15 LE electric je elektromotor CeTrax ZF o výkonu 300 kW. Aby se zvýšila účinnost a snížila spotřeba energie, byl pohon vyroben v inovativní technologii SIC, tj. na bázi karbidu křemíku. Motor je chlazen kapalinou, hnací ústrojí bylo přesunuto na druhou nápravu vozidla. Energii dodává sada 6 baterií s celkovou kapacitou 470 kWh. V zadní části jsou instalovány 4 sady, zbývající jsou na střeše.

Baterie nejnovější generace Solaris High Energy + nabízejí na jedno nabití dojezd až několik set kilometrů. Baterie v novém modelu lze dobíjet v rychlém režimu pomocí pantografového sběrače – jak konvenčního, namontovaného na střeše, tak i invertovaného, spuštěného na střechu elektrobusu z nabíjecí stanice. Každý model třínápravového elektrického vozidla je navíc vybaven zásuvným konektorem pro dobíjení vozu v areálu dopravce.

Nově uvedený model je vybaven klimatizačním systémem s funkcí tepelného čerpadla, které využívá teplo nasávané zvenčí k dosažení správné teploty. Toto řešení umožňuje zvýšit energetickou účinnost vozidla, což se promítá přímo do rozšířeného dojezdu.

Klimatizovaný interiér předvedeného elektrobusu má 53 sedadel, k dispozici jsou dvě další sklopná. Navíc jsou v novém vozidle dvě sedadla vybavena systémem ISOFIX – tj. systémem, který umožňuje zajištění dětské sedačky. Ve dvoudveřové verzi může mít Urbino 15 LE electric až 65 sedadel.

Panel řidiče s dotykovými obrazovkami kombinuje mnoho pokročilých bezpečnostních funkcí. Počínaje varováními doporučujícími zapnout bezpečnostní pásy, automaticky zapnutými světly a stěrači čelního skla, širokoúhlými kamerami namísto bočních zrcátek, které zajišťují vynikající výhled, a končí aktivním asistenčním systémem Mobileye Shield +.

Díky těmto inovativním řešením je problém takzvaných mrtvých úhlů vyřešen. Mobileye Shield + navíc výrazně snižuje riziko přímých kolizí s chodci a vozidly, protože detekuje jejich přítomnost a upozorňuje na ně řidiče pomocí zvukových a vizuálních výstrah.

Solaris má rozsáhlé zkušenosti s výrobou 15metrových třínápravových autobusů. Doposud výrobce již zákazníkům dodal téměř 1300 vozidel tohoto typu. Urbino 15 LE electric je prvním modelem vyrobeným na základě řešení, která se již používají u vozidel nové generace. Rozhodující je, že se jedná o nový produkt, který byl poprvé v historii společnosti navržen výhradně pro účely pohonů s nulovými emisemi.

TZ Solaris Bus & Coach s úpravami redakce

Leave a Reply

%d bloggers like this: