První hybridní jednotka pro zubačku v Tatrách dorazila na Slovensko

Tři kamiony přivezly první z pěti jednotek, kterými bude ZSSK od června (po dokončení rekonstrukce trati Štrba – Štrbské Pleso) zajišťovat obyvatelům i turistům ve Vysokých Tatrách propojení v rámci sítě Tatranskej elektrickej železnice (TEŽ) a ozubnicové železnice (OŽ).

Jednotka je vybavena moderními bezpečnostními a informačními systémy, díky čemuž budou mít cestující k dispozici informace o trase a aktuální poloze vlaku či označení a směřování jednotlivých vozidel. Součástí je i kamerový systém a zařízení pro počítání cestujících. Samozřejmostí je klimatizace, elektrické zásuvky či Wi-Fi připojení na internet a nechybí prostor na odkládání kol, lyží, snowboardů a kočárků. Ozubnicová jednotka má bezbariérový vstup a vyčleněné prostory pro imobilní cestující.

Do provozu bude do konce roku 2021 postupně nasazeno 5 OEJ. Nové jednotky budou moci jezdit i na tratích Štrbské Pleso – Starý Smokovec – Poprad a Starý Smokovec – Tatranská Lomnica.

Stará “zubačka” bude upravena pro možnost provozu na tratích OŽ prioritně kvůli mimořádným a historickým jízdám, případně pro posilové použití v době špičky. ZSSK plánuje ponechat dvě soupravy těchto jednotek.

Novou ozubnicovou elektrickou jednotku (OEJ) s kapacitou 91 míst k sezení a 88 míst k stání přivítal Filip Hlubočky, předseda představenstva a generální ředitel ZSSK.

“V roce 2020 jsme vypsali v ZSSK jen čtyři nové veřejné zakázky na modernizaci starších či koupi nových vozů či vlaků,” říká Filip Hlubočky a pokračuje: “Všechny tyto nákupy směřují do Prešovského a Košického kraje a všechny vysoutěžené vozy budou dodány do konce roku 2023 . “

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj a foto: ZSSK

Leave a Reply

%d bloggers like this: