DPP oslaví 130 let od zahájení provozu první elektrické tramvaje v Čechách a lanovky na Petřín, vše vyvrcholí průvodem tramvají

V neděli 18. července 2021 uplyne 130 let od zahájení provozu první elektrické tramvaje nejen v Praze, ale i v Čechách, a také 130 let od zahájení provozu lanovky na Petřín. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) u příležitosti těchto významných milníků v historii veřejné dopravy v Praze chystá pro fanoušky MHD i veřejnost bohatý doprovodný program. Vše vyvrcholí speciálním průvodem 13 historických i současných tramvají z Královky na Letenské náměstí.

Na jubileum a speciální akce k němu cestující upozorňuje speciálně polepený vůz Škoda 15T s náměty z historie tramvají. Navíc všechny tramvaje DPP jsou označeny logem připomínajícím 130. výročí zahájení provozu první elektrické tramvaje v Čechách. Součástí doprovodních akcí bude také pojmenovávání tramvaje 15T po profesorovi Františku Jansovi v týdnu od 12. července.

18. červenec 1891 byl jedním z nejvýznamnějších dnů nejen v historii městské hromadné dopravy v Praze, ale také v dějinách železniční dopravy v České republice a české techniky vůbec. V tento den přesně v 9:20 zahájila provoz první elektrická tramvaj Františka Křižíka na trati od Letenského zámečku k tehdejší Královské oboře. Jenom o týden později, 25. července 1891, začala cestujícím v Praze sloužit lanová dráha k nové rozhledně na Petříně.

DPP při příležitosti těchto výročí uspořádá letos v červenci sérií zajímavých akcí, které vyvrcholí 18. července 2021 speciálním průvodem 13 historických i současných tramvají po trase Královka – Pražský hrad – Právnická fakulta – Staroměstská – Palackého nám. – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Dlouhá třída – Letenské náměstí.

Nejstarším zástupcem v průvodu bude elektrický obousměrný motorový vůz ev. čísla 109 od Ringhoffera a Křižíka z roku 1901, který si mimochodem letos připomíná 120 výročí od uvedení do provozu. Pojede spolu s otevřeným vlečným osobním vozem ev. č. 526 z roku 1896. Éru Rakousko-Uherska budou v průvodu reprezentovat ještě vůz ev. č. 240 z roku 1908 společně s vlečným vozem ev. č. 628 z roku 1909 a motorovým vozem Ringhoffer ev. č. 349 z roku 1915, který se dochoval z dodávky 11 tramvají pro tehdejší DPP. První československou republiku budou v průvodu zastupovat tramvaje Ringhoffer ev. č. 2172 z roku 1929 a muzejní souprava ev. č. 2222 z roku 1930 s vlečným vozem ev. č. 1111 z roku 1928. V průvodu nebude chybět ani tramvaj T1 ev. č. 5002 z roku 1951, T2 ev. č. 6003 z roku 1958 a T3 ev. č. 6102 z roku 1962, což je nejstarší dochovaná tramvaj T3 na světě. Nedávnou historii pražské tramvajové dopravy v průvodu zastoupí muzejní vozy T3R PLF, T6A5 a KT8, současnost pak 14T a 15T. Na Letné bude následovat doprovodný program, např. setkání s legendou Františkem Křižíkem nebo slavnostní otevření nové naučné turistické stezky.

Speciální průvod historických i současných tramvají:

Speciální průvod 13 historických, muzejních i současných tramvají reprezentujících uplynulých 130 let provozu DPP v Praze po trase Královka – Pražský hrad – Právnická fakulta – Staroměstská – Palackého nám. – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Dlouhá třída – Letenské náměstí. Průvodu se zúčastní vozy: 109 + 526, 240 + 628, 349 + 855, 2172 + 1562, 2222 + 1111, 5002, 6003, 6102, T3R PLF, T6A5, KT8, 14T a 15T

Vstupné na jednotlivé akce si fanoušci MHD mohou zakoupit již nyní na webu Fanshopu DPP.

HISTORIE ELEKTRICKÉ DRÁHY V PRAZE (DPP):

Zahájení provozu

Pražané se mohli poprvé v historii svézt elektrickou tramvají v sobotu 18. července 1891, tedy před 130 lety. Výročí má velký význam nejen v historii pražské MHD, ale také v dějinách české železniční dopravy i české techniky. Zprovozněná trať byla první elektrickou dráhou v českých zemích. Postavena a vyprojektována byla významným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem, který patřil mezi velké propagátory využití elektřiny v dopravě. Elektrotechnika tehdy byla ještě mladým vědním oborem, takže elektrická tramvaj byla vskutku něčím mimořádným. V Praze městskou dopravu tehdy zajišťovala od roku 1875 jen soukromá koněspřežná tramvaj.

První trasa na Letné

Za vhodnou příležitost k propagaci elektrické tramvaje Křižík považoval Zemskou jubilejní výstavu, která se tehdy uskutečnila na pražském Výstavišti. Trať začínala u dnešní restaurace Letenský zámeček, kde byla vozovna sloužící současně jako krytá čekárna. V jejím sousedství stála malá elektrárna, která vyráběla pro pohon tramvaje elektrický proud o napětí 150 V.

Trať vedla Oveneckou ulicí až na její severní konec u vchodu do Královské obory. Měřila 766 metrů a byla jednokolejná s vidlicovými výhybkami v konečných stanicích. Vzhledem k úspěchu propagační jízdy byla následně trať provozována i v následujících letech a byla prodloužena na 1,4 km. Zájem o trať ovšem postupně upadl a její provoz byl v celkovém výsledku ztrátový.

Zpočátku měla dráha k dispozici dva jednoduché otevřené vozy, které svým vzhledem připomínaly tehdy oblíbené letní vozy koněspřežné tramvaje. V roce 1894 se vozový park rozrostl o první dva zavřené vozy, ale slabému běžnému provozu bohatě stačily jen dva vozy. Zajímavostí letenské elektrické dráhy byl (řečeno dnešními slovy) první pražský integrovaný dopravní systém. Vydávaly se zde totiž společné jízdenky pro elektrickou tramvaj a nedalekou letenskou lanovou dráhu, ačkoliv šlo o dva rozdílné dopravní podniky. Provoz na první trati elektrické tramvaje v Praze skončil 15. srpna 1900. Během 10 sezón první česká elektrická dráha přepravila 593 027 cestujících.

Další rozvoj v metropoli

Všechny čtyři vozy Křižík přestěhoval do Libně, kde od roku 1896 provozoval svůj další soukromý tramvajový dopravní podnik – Elektrickou dráhu Praha – Libeň – Vysočany. Libeňská dráha byla, na rozdíl od letenské tramvaje, mimořádně úspěšná. Než ale elektrické tramvaje začaly dominovat v pražské městské hromadné dopravě, uplynulo ještě několik let.

Tratě elektrických drah zpočátku vznikaly odděleně v pražských předměstích. Kromě již zmíněné Libně, kde trať zajišťovala i spojení Karlína a později i Vysočan, vznikly další samostatné elektrické dráhy v Košířích, na Vinohradech a teprve jako poslední začala provozovat elektrické dráhy v září 1897 i Praha. Teprve po odkoupení sítě koněspřežné tramvaje od belgického podnikatele Eduarda Otleta Elektrickými podniky královského hlavního města Prahy a její následné elektrifikaci bylo možné přikročit k budování jednotné tramvajové sítě v pražské aglomeraci.

Zdroj: TZ DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: