Kampaň „Kup si kupon“ informuje o změně Tarifu PID od 1. srpna 2021

Hlavní město Praha a Středočeský kraj a jejich organizátoři ROPID a IDSK informují kampaní o chystané změně Tarifu Pražské integrované dopravy. Ten se změní 1. srpna 2021. Cílem kampaně s názvem „Kup si kupon“ je jednak upozornit na blížící se změny cen jízdného, ale také motivovat cestující k nákupu dlouhodobých předplatních kuponů, které budou nyní ještě výhodnější. Zejména cena ročního kuponu pro Prahu, která se ani po 1. srpnu nemění, znamená možnost neomezeného cestování po Praze za pouhých 10 korun na den. A také ve Středočeském kraji bude předplatní jízdné, zejména to roční, nyní ještě výhodnější oproti jednorázovým jízdenkám.

„Kampaň Kup si kupon se objevuje od července a postupně bude sílit s blížící se změnou. A jelikož očekáváme, že mnoho lidí se vrátí z dovolených a prázdnin až koncem srpna, bude kampaň pokračovat až do září. Věřím, že díky spolupráci Prahy a Středočeského kraje a jejich dopravců nebude nikdo, kdo by o změně cen jízdného nevěděl. Naším cílem je, aby si co nejvíce lidí pořídilo výhodné roční kupony, se kterými mohou jezdit neomezeně po celé Praze za pouhých 10 korun denně,“ dodává náměstek pražského primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Změna tarifu je nepopulární, ale vzhledem k výpadkům financí Středočeského kraje během pandemie nutné opatření, díky kterému bude moc být zachován standard integrované veřejné dopravy, na kterou jsou lidé v kraji zvyklí a v této kampani snadno poznají, že i přes změnu tarifu je cestování veřejnou dopravou pro ně stále výhodné,“ dodal ředitel IDSK Zdeněk Šponar.

Nové ceny jízdného budou platit od 1. 8. 2021. Do té doby je možné využít jízdenky za stávající ceny, stejně tak je možné si do té doby koupit předplatní kupon za stávající ceny, pokud bude jeho platnost začínat před 1. 8. 2021. Nevyužité papírové jízdenky bude možné po 1. srpnu vrátit v sídle Dopravního podniku hl. m. Prahy v Praze 2 v ulici Na Bojišti ještě půl roku po skončení jejich platnosti. U mobilní aplikace PID Lítačka bude možné si v případě nespotřebování již zakoupených jízdenek za původní ceny požádat o jejich zpětné proplacení.

Hlavní změny Tarifu PID od 1. 8. 2021

· zvýšení ceny jednorázové 30minutové jízdenky z 24 na 30 Kč a devadesátiminutové z 32 na 40 Kč pro cestování po Praze (současně jsou však zachovány ceny dlouhodobých kuponů pro Prahu)

· zvýšení ceny jedno- a vícedenních turistických jízdenek pro Prahu i Středočeský kraj

· zvýšení cen jednorázových i předplatních jízdenek ve Středočeském kraji cca o 25 % (zvýhodnění ročních kuponů oproti jízdenkám na kratší období)

· zjednodušení prokazování bezplatné přepravy u dětí a juniorů do 18 let a seniorů od 65 let v pražské MHD vyjma vlaků (nově bude stačit pouze doložit věk)

· nový druh jízdného pro lidi v hmotné nouzi pobírající příspěvek na živobytí ve výši cca 70 % běžného jízdného

· lanovka na Petřín nově 60 Kč za jednu jízdu (předplatitelé a držitelé turistických jízdenek i nadále nemusejí doplácet nic)

· speciální autobusová linka Airport Express nově za 100 Kč (dosud 60 Kč)

· sjednocení manipulačního poplatku za vydání průkazky nebo slevové aplikace na Lítačce na 60 Kč

· zvýšení přirážek k jízdnému za jízdu bez platného jízdního dokladu nebo za jiná porušení přepravních podmínek

· změna cen za parkování na záchytných parkovištích P+R v Praze (nově odstupňováno na 3 kategorie podle vzdálenosti od centra)

Dopraváček / Martin Dufek, zdroj: ROPID a IDSK

Leave a Reply

%d bloggers like this: