Plán elektrifikace společnosti Scania

Společnost Scania se zavázala mít každoročně k dispozici nový elektrifikovaný produkt. Na trhu již máme plně elektrické nákladní vozy a autobusy s dojezdem až 250 km na jedno nabití a za čtyři až pět let můžeme očekávat rozšíření dojezdu až na 500 km.

Společnost Scania se zavázala přispět k udržení globálního oteplování pod 1,5 stupněm – schválili jsme vědecky podložené cíle pro rok 2025 a podepsali jsme závazek The Climate Pledge, v němž se zavazujeme, že uděláme vše pro to, abychom po roce 2040 nezvyšovali množství skleníkových plynů v atmosféře. Tyto závazky se týkají jak emisí z našich vlastních provozů, tak emisí při používání našich výrobků našimi zákazníky,“ uvádí společnost Scania.

Plán cesty k elektrifikaci dopravy

· V roce 2022 Scania uvede na trh modernizovaný PHEV s celkovou hmotností 36 tun s plně elektrickým dojezdem 60 km po 30 minutách nabíjení.

· V roce 2023 budou k dispozici těžší nákladní vozy BEV s celkovou hmotností 40 tun schopné jízdy po dobu čtyř hodin nebo tří hodin s celkovou hmotností 60 tun, určené pro regionální dopravu.

· V roce 2024 vstoupí na trh dálkové elektrické nákladní automobily uzpůsobené pro rychlé nabíjení během 45minutových přestávek řidičů na odpočinek. Ty budou schopny jezdit čtyři až čtyři a půl hodiny v závislosti na tom, zda je celková hmotnost 40 nebo 60 tun.

· Do roku 2025 bude Scania schopna elektrifikovat většinu typů provozů, včetně stavebnictví, těžby, dálkové přepravy a nákladních vozidel na přepravu dřeva. „V tomto roce bude také 10 % našich objemových prodejů v Evropě elektrifikováno. Pokud se podíváme do druhé poloviny desetiletí, budeme mít technické možnosti elektrifikovat víceméně jakýkoli provoz; nebude to však ještě výhodné pro všechny zákazníky na všech trzích. Do roku 2030 by však mělo být elektrifikováno 50 % celkového objemu našich prodejů vozidel,“ uvádí Scania.

Vědět, co a kdy přijde, znamená, že můžeme zákazníkům pomoci plánovat s velkým předstihem – což je nesmírně důležité, pokud jde o věci, jako je právě zmíněná nabíjecí infrastruktura, jejíž zavedení může trvat značnou dobu,” říká Fredrik Allard, senior viceprezident pro e-mobilitu. “Prostřednictvím silných partnerství a aliancí se zúčastněnými stranami nejen v tradičním dopravním průmyslu, ale také pokud jde o věci, jako je energetická infrastruktura a zelená energie, máme v úmyslu tento přechod v odvětví nejen sledovat, ale být v jeho čele. Řídit tento posun, jak rádi říkáme.”

Elektrobus Scania při testování v Brně (foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu)

Zdroj a úvodní foto: Scania

Leave a Reply

%d bloggers like this: