Pražský dopravní podnik zahájil provoz prvního elektrobusu Škoda E’CITY

Dopravní podnik hl. m. Prahy nasadil do pravidelného provozu nový dvoupólový bateriový elektrobus Škoda E’CITY 36BB. Svou premiéru s cestujícími si odbyl v pondělí 17. ledna 2022 na lince číslo 213.

Praha je tak první město, kde tento nový český elektrobus začal jezdit. Zbylých 13 vozidel si DPP převezme na začátku letošního února a následně je bude postupně nasazovat do pravidelného provozu. Díky tomu DPP ročně ušetří cca 252 tisíc litrů nafty a vyprodukuje o zhruba 714 tun méně emisí CO2.

Bateriový elektrobus Škoda E’CITY 36BB ev. č. 3002 bude jezdit v ověřovacím provozu na různých pořadích linek č. 154 Strašnická – Koleje Jižní Město a 213 Želivského – Nádraží Uhříněves, o víkendech také na lince č. 124 Želivského – Zelený pruh. Domovskou garáží nových elektrobusů budou Vršovice, kde DPP v loňském roce vybudoval a zprovoznil potřebnou nabíjecí technologii (14 nabíjecích míst, úprava napájecí technologie měnírny Michle). Nabíjecí infrastrukturu pro elektrobusy, tj. nosnou konstrukci, stožáry pro nabíjecí trolejové stopy a přípojky k trolejovému vedení z měnírny Strašnice vybudoval DPP také na konečných zastávkách Strašnická a Želivského.

Jedná se o první dodávku elektrobusů realizovanou skupinou Škoda Transportation ve spolupráci se sesterskou společností Temsa, která dodala karosérii na základě dané specifikace. V Turecku proběhla výroba karosérie na základě dané specifikace. K tomu Škodovka přidala kompletní vlastní elektrovýzbroj včetně baterií a pantografu. Celá montáž i kompletní zkoušky pak probíhaly v plzeňské továrně, zkušební provoz pro homologaci vozidla v ulicích Plzně a nejbližšího okolí. Díky této spolupráci tak vznikl ideální dopravní prostředek pro městskou hromadnou dopravu.

„Je to téměř na den přesně, co jsme před 12 lety nasadili do provozu naše první dva minielektrobusy. Bylo to na lince č. 292. Nebyly moc spolehlivé, po necelých 2 letech jsme je vyřadili z provozu. Od té doby technologie v oblasti elektromobility autobusů udělaly zásadní kvalitativní skok. Dnes zahajujeme provoz prvního vlastního elektrobusu standardní 12metrové délky a do měsíce také se zbylými 13 – základem naší budoucí flotily elektrobusů. Pevně věřím, že budou cestujícím bezvadně sloužit. Nezůstane ale jen u těchto 14 vozidel. V rámci postupné elektrifikace autobusových linek plánujeme v následujících třech letech nakoupit dalších až 100 elektrobusů a 70 bateriových trolejbusů, oboje standardní délky, veřejné zakázky na ně bychom chtěli vyhlásit ještě letos,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a dodal: „S prvním elektrobusem Škoda E’CITY 36BB budeme následující měsíc zatím jezdit v ověřovacím provozu s cestujícími na třech různých linkách. Potřebujeme nasbírat maximum dat ze skutečného provozu v Praze i energetického managementu vozidla, abychom mohli připravit grafikony pro pravidelné rutinní nasazování všech 14 elektrobusů od poloviny letošního února. Nové elektrobusy nahradí 14 nejstarších dieselových autobusů, které vyřadíme z provozu. Po nasazení do plného rutinního provozu by měl být průměrný nájezd elektrobusů cca 60 000 kilometrů ročně.“

Elektrobus Škoda E’CITY 36BB v garáži Vršovice (foto: Petr Hejna – DPP)

„Je to vždy speciální chvíle, když se můžete poprvé projet naprosto novým produktem, na jehož vývoji a výrobě pracovaly desítky našich lidí. Jsem navíc ráda, že je to právě Praha, kde se budou cestující vozit naším novým elektrobusem a ukážeme tak společně trend rozvoje a modernizace dopravy. Bezemisní vozidla jsou totiž klíčovou součástí moderní dopravy a pomáhají snižovat nejen uhlíkovou stopu, ale také provozní náklady dopravce. Výraznou měrou tak přispívají k čistějšímu ovzduší a harmoničtějšímu životnímu prostředí ve městě,“ řekla Tanya Altmann, Senior Viceprezident pro Bus Mobility Solutions skupiny Škoda Transportation.

Elektrobusy Škoda E’CITY 36BB v garáži Vršovice (foto: Petr Hejna – DPP)

Technické informace o elektrobusu Škoda E’CITY 36BB

Nový elektrobus pro DPP je typu Standard (Sd) pro městské linky, má délku 12 metrů a jeho maximální konstrukční rychlost je 80 km/h. Jeho vnější lak je v novém barevném stylu vozidel Pražské integrované dopravy (PID) a svou technickou specifikací splňuje aktuální standardy kvality PID. Je to plně nízkopodlažní bezemisní bateriové vozidlo, které má na jedno nabití garantovaný dojezd více než 100 kilometrů po celou dobu navržené životnosti baterií včetně vytápění nebo klimatizace interiéru. Nabíjecí výkon je až 150 kW a nabíjení probíhá pomocí dvoupólového pantografu umístěného na vozidle a on-board galvanicky izolovaného nabíječe přímo ze sítě 600 V/750 V DC. Pantograf je vybaven kamerou pro kontrolu správné polohy a jeho funkce. Je také možné využít možnost nabíjení plug-in konektorem CCS-2ze zásuvky 3x 400 V AC v garáži. Klimatizace i vytápění jsou také řešeny čistě elektricky. Bezpečnost řidiče je zajištěna uzavřenou kabinou.

Samozřejmostí je prostor pro dva kočárky nebo vozíčkáře, a také místa vyhrazená pro osoby se sníženou schopností pohybu. Elektrobus je vybaven moderním informačním a odbavovacím systémem včetně automatického počítání cestujících a zařízením pro informovaní nevidomých. Nechybí ani kamerový systém včetně záznamu pro bezpečnost cestujících.

Základní technické údaje elektrobusu Škoda E’CITY 36BB:

 • Výrobce: ŠKODA ELECTRIC a. s., člen skupiny Škoda Transportation
 • Délka: 12,095 m
 • Šířka: 2,55 m
 • Výška: 3,3 m
 • Rozvor: 5 805 mm
 • Celková maximální hmotnost: 19 000 kg
 • Maximální rychlost: 80 km/h
 • Počet dveří: 3 dvoukřídlé
 • Nástupní výška: 32 cm
 • Celkový počet sedadel: min. 28 (z toho 2 sklopná)
 • Celkový počet cestujících: 69
 • Deklarovaná životnost: min. 12 let
 • Výkon motoru: 160 kW
 • Nabíjecí výkon rychlého nabíjení: až 150 kW
Elektrobus Škoda E’CITY 36BB nasazený na linku číslo 213

Zdroj: DPP a Škoda Transportation, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu a označené foto Petr Hejna (DPP)

Leave a Reply

%d bloggers like this: