CZ LOKO zmodernizuje všech 14 lokomotiv řady 742 Českých drah

Všech 14 lokomotiv řady 742, které mají České dráhy ve své flotile, projde kompletní modernizací ve společnosti CZ LOKO. Ta se stala vítězem loni vyhlášeného výběrového řízení. Smlouvu na kontrakt za více než 684 milionů Kč podepsali představitelé obou firem. První vozidlo národní dopravce převezme do konce února 2023, poslední pak do konce roku 2024.

Pro projekt modernizace lokomotiv řady 742 na řadu 742.71X používá CZ LOKO obchodní název EffiShunter 1000M, neboť z někdejších čtyřnápravových motorových lokomotiv ČKD z let 1977 až 1986 dělá nové, prvotřídní stroje.

„Komplexní modernizace lokomotiv řady 742 na EffiShunter 1000M zapadá do naší Strategie 2030, během které chceme obnovit významnou část našeho vozidlového parku. Společně s řadou 750.7 budou určeny pro výkony v nezávislé trakci na koridorech vybavených evropským zabezpečovačem ETCS, pod jehož výhradním dohledem bude zajištěn provoz na vybrané železniční síti od ledna 2025,“ vysvětluje Michal Kraus, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro servis.

Při komplexní modernizaci vznikne prakticky nové vozidlo. Nad rámec standardních komponentů a výbavy je vybaveno zabezpečovacím systémem ETCS, online monitoringem a diagnostikou a novou generací trakční a pomocné výzbroje. Původní zůstává jen podvozek a hlavní rám, i tyto části ale procházejí hlavní opravou a mnoha úpravami. Výkon spalovacího motoru 1000 kW umožňuje maximální rychlost 100 km/h.

České dráhy budou EffiShuntery 1000M využívat pro zajištění vozby při napěťových výlukách, pro technologické a provozní jízdy na tratích s ETCS, v čele nehodových vlaků a pro další služební potřeby.

„Komplexní modernizace vychází z řady EffiShunter a s ohledem na náklady na vývoj a dodací doby komponentů je tento typ vysoce unifikovaný, byť na vozidle bude spousta dalších změn díky využívání v osobní přepravě. Nabízíme nejen rozumný poměr cena/výkon při současném extrémním růstu cen komponent, ale také splnění náročných termínů dodání a očekávané úrovně kvality. Vysoce oceňujeme ochotu a snahu skupiny ČD optimalizovat fleet vozidel nezávislé trakce.“ říká Josef Gulyás, Místopředseda představenstva a Generální ředitel CZ LOKO.

Vizualizace EffiShunteru 1000M v barvách národního dopravce České dráhy (foto: CZ LOKO)

Zdroj a foto: CZ LOKO

Leave a Reply

%d bloggers like this: