Legendární „zubačky“ ve Vysokých Tatrách definitivně nahradily moderní jednotky

Ve stanici Štrba dnes proběhlo za přítomnosti představitelů ZSSK, ministra dopravy a pozvaných hostů slavnostní otevření zrekonstruované ozubnicové trati a spuštění nových švýcarských „električkozubaček“ do ostrého provozu.

Cestující a turisté ve Vysokých Tatrách se konečně dočkali. Legendární „zubačky“, které jezdily na ozubnicové trati ze Štrby na Štrbské Pleso od roku 1970, nahradily zcela nová vozidla s hybridním pohonem.

Švýcarský výrobce Stadler začal vozidla pro Železniční společnost Slovensko (ZSSK) vyrábět v roce 2019. S jejich zařazením do provozu však národní dopravce musel počkat na rekonstrukci tratě manažerem infrastruktury, Železnicemi Slovenské republiky (ŽSR) a dokončení schvalovacích procesů na DÚ. Dohromady 5 nových vozů se jmény málo známých tatranských štítů Bradavica, Kostolík, Stredohrot, Ganek a Vysoká si nyní mohou cestující vychutnat v plné kráse tatranských hor. Díky svému hybridnímu pohonu mohou vozidla jezdit jak na klasické trati TEŽ (Štrbské Pleso – Starý Smokovec – Poprad / Tatranská Lomnica), tak i na ozubnicové trati OŽ (Štrba – Štrbské Pleso).

První z pěti hybridních jednotek dorazila do Popradu v loňském roce v pátek 15. ledna 2021. Dne 22. ledna 2021 byla přivezena i nová multifunkční lokomotiva od společnosti Stadler.

Jednotky jsou vybaveny moderními bezpečnostními a informačními systémy, díky čemuž budou mít cestující k dispozici informace o trase a aktuální poloze vlaku či označení a směřování jednotlivých vozidel. Součástí je i kamerový systém a zařízení pro počítání cestujících. Samozřejmostí je klimatizace, elektrické zásuvky či Wi-Fi připojení na internet a nechybí prostor na odkládání kol, lyží, snowboardů a kočárků. Ozubnicová jednotka má bezbariérový vstup a vyčleněné prostory pro imobilní cestující.

Slavnostní otevření zrekonstruované ozubnicové trati, 16.2.2022 (foto: ZSSK)

Doprava vo Vysokých Tatrách dlhodobo trpela nedostatkom kapacít a prestarnutým vozidlovým parkom, v sezóne sme jazdili bez záloh. Flotila bola zastaraná nerekonštruovateľným spôsobom a kapacitne nepostačovala. Príchod moderných vozidiel, ktoré rešpektujú ducha tých pôvodných a zároveň spĺňajú najvyššie kritériá, predstavuje novú éru v cestovaní v Tatrách. Som rád, že pri tom môžeme byť,“ říká předseda prředstavenstva ZSSK Roman Koreň.

„Zubačka je jeden z najznámejších symbolov Tatier, veľmi obľúbená atrakcia a zároveň dôležitý dopravný prostriedok pre miestnych. Nepochybujem, že Tatrancom a aj turistom chýbala a som rád, že je konečne späť. V budúcnosti navyše môže zohrať aj veľmi dôležitú úlohu v súvislosti s úvahami o zákaze vstupu áut so spaľovacími motormi do Tatier. Práve zubačka môže zabezpečiť ekologické nízkoemisné spojenie doliny s horami,“ doplňuje Andrej Doležal, ministr dopravy a výstavby SR.

Stanice Štrba (foto: ZSSK)

Zdroj a foto: ZSSK

Leave a Reply

%d bloggers like this: