České dráhy včera v pražském depu převzaly první z deseti nových Vectronů

České dráhy letos převezmou deset Vectronů, které jim pronajímá leasingová společnost RSL na základě rámcového kontraktu na pronájem až 50 lokomotiv.

Lokomotivy Vectron pronajaté od RSL jsou určené pro provoz v České republice, Maďarsku, Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku na trakčních soustavách 3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC a 15 kV 16,7 Hz AC. Jsou vybaveny národními a evropským vlakovým zabezpečovacím systémem ETCS a radiovou komunikací GSM-R. Disponují trakčním výkonem 6400 kW a jejich maximální rychlost je 200 km/h. Vectrony budou leasingovou společností předávány postupně během roku a dodání posledního desátého stroje se předpokládá v říjnu 2022.

„Letos pronajaté lokomotivy rozšíří flotilu našich moderních interoperabilních vozidel. Doplní elektrické lokomotivy ostatních řad na různých vnitrostátních a mezinárodních linkách a pomohou nám překlenout vyšší počet odstavených lokomotiv v důsledku přechodu na nový standard údržby ECM a období instalace ETCS,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

České dráhy v současnosti provozují 17 lokomotiv Vectron od leasingových společností ELL a RSL. Jedna lokomotiva je ve vlastnictví dopravce. Stroje pokrývají především provoz linky Berliner Praha – Berlín – Hamburk / Kiel a Slovácký expres v úseku Praha – Staré Město u Uherského Hradiště. Typ Siemens Vectron provozuje také dceřiná společnost ČD Cargo a v rámci mezistátní dopravy lze vidět v čele expresů Metropolitan také Vectrony provozované slovenskou společností ZSSK.

Vectron po svém příjezdu v depu v Praze Vršovicích (foto České dráhy / Pavel Lakos).
Vectron 193.683 na Hlavním nádraží v Praze dne 20.2.2022
Vectron 193.683 na Hlavním nádraží v Praze dne 20.2.2022

Zdroj a foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: