Plošná cena nafty opět skokově roste. Prudké zdražování paliv bude pokračovat i příští týden

Plošné ceny paliv, které petrolejáři vyhlašují pro firemní zákazníky, totiž od soboty 5. 3. opět skokově rostou. V návaznosti na to se dá očekávat další prudký růst cen paliv pro koncové zákazníky.

Těsně před vypuknutím války na Ukrajině činila plošná cena nafty v síti Shell pro firmy sdružené v nákupní alianci Axigon 35,57 Kč/l. S ohledem na zdražování ropy a oslabování české koruny vůči americkému dolaru došlo v návaznosti na ruskou agresi k jejímu nebývalému nárůstu, a to na 40,89 Kč/l. To je více než o 5 Kč doslova ze dne na den.

Následný růst cen paliv pro koncové zákazníky na sebe nenechal dlouho čekat. Už ve čtvrtek překonaly průměrné ceny pohonných hmot psychologickou úroveň 40 Kč/l, což je historicky nejvíce. Ceny nafty na mnoha čerpacích stanicích se však často pohybovaly okolo 43 i 44 Kč/l již v předchozích dnech.

Plošná cena pro následující týden opět nevěstí nic dobrého. Od soboty 5. 3. dochází k dalšímu skokovém nárůstu její úrovně. U nafty o 3,30 Kč/l na 44,19 Kč/l. Plošná cena Naturalu 95 vzroste „jen“ o 2 Kč ze 40,40 Kč/l 42,47 Kč/l.

Stejně jako v uplynulém týdnu tak lze v příštích dnech opět předpokládat výrazný růst cen paliv. S vysokou pravděpodobností dorovnají průměrné ceny na totemech čerpacích stanic aktuálně vyhlášené plošné ceny, na mnoha čerpačkách bude nafta v příštím týdnu atakovat úroveň 45 Kč/l.

Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: